eur:
403.59
usd:
351.33
bux:
97742.07
2025. június 23. hétfő Zoltán
Az olasz miniszterelnöki hivatal sajtóirodája által közreadott képen Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (b2), Mark Rutte holland (b), Giorgia Meloni olasz kormányfő (j) és Nadzsla Buden tunéziai miniszterelnök megbeszélést folytat Tuniszban 2023. június 11-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Olasz miniszterelnöki hivatal sajtóirodája/Filippo Attili

A NATO és az EU vezetője közösen aggódik a "tekintélyelvű államok magabiztossága" miatt

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Mark Rutte NATO-főtitkár egyetért abban, hogy az egyre veszélyesebb világban az Európai Unió és a NATO partnersége létfontosságú a béke, a szabadság és a jólét előmozdítása és védelme szempontjából - tájékoztatott kedden az uniós bizottság és a NATO.

Brüsszeli közlések szerint az uniós bizottság elnöke és Mark Rutte először találkozott hivatalosan, miután a volt holland kormányfő átvette a főtitkári megbízatását a NATO élén.

Közölték, a brüsszeli megbeszélés alkalmával a két vezető tárgyalásának középpontjában az Európai Unió és a NATO közötti "szoros és stratégiai partnerség" megerősítése állt. Egyetértettek abban, hogy jelenleg Oroszország "európai földön zajló háborúja" jelenti a legnagyobb fenyegetést az európai kontinens békéjére és biztonságára. Hangsúlyozták, hogy az észak-koreai katonák bevetése az orosz hadsereg támogatására az Ukrajna elleni háború jelentős eszkalációját jelenti, valamint komoly veszélyt hordoz az európai biztonságra és a globális békére nézve.

A vezetők megvitatták a "tekintélyelvű államok növekvő magabiztosságának globális hatását" is - írták. "Ezek az államok megkérdőjelezik közös érdekeinket, értékeinket és demokratikus elveinket többféle, többek között politikai, gazdasági, technológiai és katonai eszközzel" - fogalmaztak.

A változó fenyegetések és kihívások kezelése érdekében Ursula von der Leyen és Mark Rutte egy új, magas szintű munkacsoport létrehozásáról állapodott meg a már meglévő EU-NATO együttműködés megerősítésére. A munkacsoport első ülésének tervezése várhatóan a következő hetekben megkezdődik - tájékoztattak.

Az uniós bizottság elnöke a közösségi oldalán közzétett bejegyzésében kiemelte: az EU és a NATO közötti szoros és stratégiai partnerség minden korábbinál fontosabb. A NATO-főtitkár bejegyzésében úgy fogalmazott: "megbeszéltük, hogyan építhetünk a NATO és a EU közötti egyedülálló és alapvető partnerségre, és miként erősíthetjük tovább együttműködésünket".

Címlapról ajánljuk
Aszódi Attila: az amerikaiak is jól tudják, hogy működő iráni atomerőmű megtámadása katasztrófához vezetne

Aszódi Attila: az amerikaiak is jól tudják, hogy működő iráni atomerőmű megtámadása katasztrófához vezetne

Hatvan százalékos urándúsítás semmiképpen nem indokolt egy polgári programban, atomerőműhöz nem szükséges ilyen magas dúsítás, így arra lehet következtetni, hogy a perzsa állam fegyver-előállítás céljából kezdeményezte az eljárást – mondta az InfoRádióban a Budapesti Műszaki Egyetem Természettudományi Karának dékánja. A nukleáris biztonsági szakértő hozzátette: most még nem lehet tudni, hogy az iráni urándúsító létesítményeken túl maguk a dúsított uránkészletek is sérülést szenvedtek-e az amerikai támadásokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Amerika megtámadta Iránt, a legrosszabb forgatókönyvre készülnek a Perzsa-öbölben – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Amerika megtámadta Iránt, a legrosszabb forgatókönyvre készülnek a Perzsa-öbölben – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Az amerikai adminisztráció közlése szerint az iráni Fordóban hat úgynevezett "bunkerromboló" bombát dobtak le a feltételezett föld alatti urándúsító üzem megsemmisítésére, míg két másik iráni atomlétesítményt - Natanzban és Iszfahánban - a haditengerészet Közel-Keleten tartózkodó hajóiról felbocsátott Tomahawk rakétákkal támadtak. Natanz Irán legnagyobb urándúsító létesítménye, Fordow pedig egy rendkívül titkos, mélyen a hegyek közé temetett létesítmény - írja a CNN. Az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania. Két, amerikai támaszpontoknak helyet adó közel-keleti ország, Bahrein és Kuvait óvintézkedéseket tett az Irán elleni amerikai légicsapások után, felkészülve a konfliktus esetleges kiterjedésére – írja a Reuters. Cikkünk folyamatosan frissül az Irán-Izrael háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×