eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az Egyesült Államokba tartó kivándorlók egy csoportja a mexikói Pijijiapan közelében 2018. október 25-én. Az amerikai-mexikói határ felé gyalogló migránsok áradata mintegy hétezer fölé emelkedett, mióta a kivándorlók megindultak észak felé október 13-án, de sajtóhírek szerint egy újabb, közel 1500 fős hondurasi csoport is útnak indult.
Nyitókép: MTI/AP/Rodrigo Abd

Kikötött Albániában az első migránsokat szállító olasz hajó

36 órás út után futott be a kikötőbe, fedélzetén 16 bangladesi és egyiptomi származású férfival.

Az albániai Shengjinben szerdán kikötött az olasz haditengerészet első migránsokat szállító hajója, amely a Róma és Tirana közötti új megállapodás alapján érkezett.

Az olasz haditengerészet hajója 36 órás út után futott be a kikötőbe, fedélzetén 16 bangladesi és egyiptomi származású férfival. Őket előregyártott épületekben szállásolják el, amíg a menedékkérelmüket feldolgozzák. Az első "feldolgozóközpont" a Tiranától 66 kilométerre északnyugatra fekvő Shengjinben épült, amely az újonnan érkezők regisztrálására és átvilágítására szolgál. A Shengjin közelében fekvő Gjader városban a kérelmük elbírálására várókat helyezik el egy erre kijelölt létesítményben, majd különválasztják a menedékjogra jogosultakat azoktól, akik erre nem jogosultak, és az utóbbiakat kitoloncolják. Olaszország két, magas falakkal és biztonsági kamerákkal körülvett feldolgozóközpontja az albán kikötőtől 20 kilométerre lévő Camp Gjaderben az olasz jog szerint működik, olasz biztonsági szolgálattal és személyzettel, a bírák pedig Rómából videókapcsolaton keresztül tárgyalják az ügyeket.

A 2023 novemberében kötött megállapodás értelmében az olasz parti őrség a nemzetközi vizeken felvett migránsok közül havonta legfeljebb 3 ezer embert küldhet Albániába. A menedékkérőket először a hajó fedélzetén vetik vizsgálat alá, majd Albániába küldik őket további átvizsgálásra.

Emberi jogi csoportok megkérdőjelezték, hogy a menedékkérők számára elegendő védelmet biztosítanak-e Albániába való kihelyezésük alkalmával. Kétségeiket fejezték ki azzal kapcsolatban is, hogy ez megfelel-e a nemzetközi jognak.

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök kedden félresöpörte a kritikákat. "Ez egy új, bátor, példátlan út, amely azonban tökéletesen tükrözi az európai szellemet, és minden adott ahhoz, hogy más, nem uniós nemzetekkel is követhető legyen" - mondta.

A két ország között létrejött megállapodás európai premier, amelyet a régió más vezetői is nagy figyelemmel kísérnek. A projekt öt évre szól, és évente mintegy 160 millió eurójába kerül Olaszországnak. A központok kapacitása kezdetben ezer fő lesz, ami hosszú távon 3 ezerre nő.

A címlapkép illusztráció

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×