eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Egy férfi halad el egy védőmaszkot viselő ápolónőt ábrázoló falfestmény előtt Londonban 2020. április 22-én. A koronavírus-járvány miatt Nagy-Britanniában kijárási korlátozások vannak érvényben.
Nyitókép: MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga

A brit kórházakra úgy hatott a Covid-járvány, mint egy véget nem érő terrortámadás

A brit egészségügyi ellátórendszerre olyan hatást gyakorolt a koronavírusjárvány, mintha az országot véget nem érő terrortámadás-sorozat érte volna - mondta egy vezető szakértő a járvány előzményeinek, következményeinek és kormányzati kezelési módjának feltárását célzó brit vizsgálat csütörtöki munkanapján.

A tavaly nyáron kezdődött vizsgálat, amelyet Heather Hallett, az angol fellebbviteli bíróság nyugalmazott bírája vezet, várhatóan 2026-ig tart, és több különálló részből – hivatalos elnevezéssel modulból – áll.

A jelenleg folyó harmadik vizsgálati modul csütörtöki meghallgatásán Kevin Fong, a neves University College London (UCL) egyetem orvosprofesszora – aki a járvány elhatalmasodása idején a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) vészhelyzeti főtanácsadója volt – kijelentette:

Nagy-Britannia a második világháború óta nem élt át a koronavírus-járványhoz mérhető súlyosságú országos veszélyhelyzetet.

Fong professzor elmondta: jelen volt orvosként a londoni Soho negyedben az 1999-ben, vasszögekkel megrakott pokolgépekkel elkövetett terrortámadás helyszínén, és sürgősségi osztályon dolgozó orvosként fogadta a 2005. július 7-i öngyilkos terrormerénylet sérültjeit, de egyik támadás következményei sem voltak hasonlíthatók ahhoz, amit a kórházak a koronavírusjárvány minden egyes napján átéltek.

A 2005. július 7-i támadást elkövető négy iszlamista öngyilkos merénylő három londoni metrószerelvényen és egy emeletes városi buszon robbantott pokolgépeket, saját magukkal együtt 56 embert megölve és több mint hétszázat megsebesítve.

A Soho egyik pubjában és több más londoni városrészben szöges pokolgépekkel 1999 tavaszán elkövetett rasszista indíttatású merényletekben - amelyeket egy neonáci szimpatizáns hajtott végre - hárman meghaltak, 140-en súlyosan megsérültek.

Kevin Fong professzor a vizsgálat csütörtöki meghallgatásán elmondta: NHS-tanácsadói minőségében hozzávetőleg negyven kórház intenzív részlegét látogatta meg a járvány csúcspontján, és járt olyan intézményekben, amelyekben olyan mértékű volt a halálozás, hogy elfogytak a halottas zsákok.

Egyik ilyen látogatása során, 2020 decemberében egy angliai kórház intenzív osztályának főorvosa úgy fogalmazott:

a kórházak olyan helyzetbe kerültek, mintha a járvány kezdete óta minden egyes nap terrortámadás érte volna az országot, ráadásul úgy, hogy nem is lehetett tudni a „terrortámadások” megszűnésének idejét –

mondta a csütörtöki meghallgatáson a UCL professzora.

A vizsgálóbizottság egy köztes jelentést már a nyáron közzétett, és ebben súlyos bírálatokat fogalmazott meg a nagy-britanniai koronavírusjárvány kormányzati és szakhatósági kezelésének módjáról. A 240 oldalas dokumentum megállapította egyebek mellett, hogy a sürgősségi tervezésért felelős intézményeket és struktúrákat „útvesztőhöz mérhető bonyolultság” jellemezte, és „stratégiai léptékű, végzetes hibák” történtek az országot fenyegető kockázatok megítélésében, megelőzésében és kezelésében.

A brit egészségügyi minisztérium adatai szerint Nagy-Britanniában 2020 óta csaknem 25 millió koronavírus-fertőződést azonosítottak szűrővizsgálatokkal, a halálos áldozatok száma meghaladta a 226 ezret.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×