eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Olaszország, RÓMA, 2018. július 12.Migránsok sátortábora a római Tiburtina vasútállomás közelében 2018. július 12-én. A Baobab Experience elnevezésű civil szervezet aktivistái által rendelkezésre bocsátott kétszáz sátrat mintegy háromszáz bevándorló használja. MTI/EPA/Massimo Percossi
Nyitókép: MTI/EPA/Massimo Percossi

Ütött a migránsok sátortáborainak órája Róma utcáin

Roberto Gualtieri római főpolgármester elrendelte a migránsok és más hajléktalanok ideiglenes utcai alvóhelyeinek felszámolását, amely a Termini pályaudvarral szomszédos parkban sorakozó több tucat sátor lebontásával meg is kezdődött kedden.

A sátrakat, matracokat, személyes tárgyakat a főváros köztisztasági hivatala elszállította. A parkot megtisztították és kerítéssel vették körbe. A hatóságok érkezésére már csak tizenkilenc bevándorló maradt a helyszínen, kilencen nem rendelkeztek személyi dokumentummal, ezért a migrációs hivatal elszállította őket.

Róma utcáin, terein, parkjaiban megszokott látványnak számítanak a hálózsákokról, takarókról, megtömött papírdobozokról felismerhető ideiglenes szállások, ahol pedig nagyobb a terület, matracokat fektetnek le vagy sátrakat állítanak fel.

Több százan éltek már közel tíz év óta a Termini pályaudvar oldalában húzódó parkban is, az ókori városfal mentén, többnyire afrikai bevándorlók, akik a vasútállomásnál működő Caritas menhelyén jutottak ételhez, tisztálkodáshoz vagy szükség esetén orvosi ellátáshoz.

A főváros több kerületében a lakosok régóta tiltakoztak a szabad ég alatt élő migránsok miatt.

A 2021-től főpolgármester Roberto Gualtieri, a baloldali Demokrata Párt (PD) politikusa, nyáron jelentette be, hogy a 2025-re, a Vatikán által meghirdetett jubileumi szent évre rendezni kívánja a római utcákon kialakult helyzetet. Hangoztatta, hogy erősíteni akarja a közbiztonságot a jövő évi egyházi eseményre, amelyre harmincmillió zarándokot várnak Rómába.

Döntését azonban Roberto Gualtieri nem osztotta meg saját pártjával: a PD meglepetéssel fogadta a hajléktalanok alvóhelyeinek “ledózerolását". Marta Bonafoni, a Demokrata Párt országos koordinátora súlyos és aggasztó intézkedésnek nevezte a főpolgármester lépését, amely szerinte “törékeny embereket akar lenullázni”.

Az első sátortábor felszámolása után a szabad ég alatt élő migránsok és más hajléktalanok elkezdtek a külkerületek felé elmozdulni. A főpolgármesteri hivatal korábbi tervei szerint több ponton befogadó központokat hoznának létre, nagyobb, akár hetvenfős sátrakat vagy kétemeletes konténereket. Az egyik kiszemelt helyszín a Termini előtti téren lenne, egy másik a pályaudvar egykori alagútjában, de ezek ellen a helyi lakosok és kereskedők is aláírásgyűjtést indítottak.

Az Istat statisztikai hivatal 2022-es adatai szerint Rómában több mint 23 ezer a hajléktalanok száma.

Roberto Gualtieri kedden bejelentette indulását a következő 2026-os főpolgármesteri választáson.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×