Mint arról az Infostart is beszámolt, a német hatóságok júniusban elfogatóparancsot küldtek Lengyelországnak, miután fényképek és tanúvallomások alapján azonosították az Index és a Politico szerint Vladimir Zsuravljev nevű, búvároktatóként dolgozó ukrán férfit. Ám végül nem tartóztatták le, mert elhagyta Lengyelországot, Ukrajnába távozott, közölte a lengyel ügyészség. A portál úgy tudja, Kijevben él.
A német nyomozók szerint ukrán állampolgárok béreltek egy „Andromeda” nevű jachtot, a dán Bornholm-sziget közelében lévő csővezetékekhez hajóztak, és robbanóanyagokat helyeztek el. A tenger alatti detonációk az Oroszországból Németországba gázt szállító Északi Áramlat 1 és 2 négy vezetékéből hármat tönkretettek. Azóta se tudni, pontosan kik, illetve melyik ország lehet a felelős. Az Oroszországból Németországba gázt szállító vezeték a robbantás idején nem üzemelt.
Mint a németek állítják, egy ukrán csoport már 2014-ben megtervezte a robbantást.
Az Index azt írja, kiszivárgott dokumentumok szerint az Egyesült Államoknak már három hónappal a robbanások előtt információi voltak arról, hogy Ukrajna támadást tervez a balti-tengeri gázvezetékek ellen, ám egyes nyugati és német hírszerzési tisztviselők azt mondták, kétségeik vannak Ukrajna felelősségét illetően.
A Wall Street Journalt idézve a lap arról is beszámolt, hogy az akció 300 ezer dollárba került és a lap szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök eredetileg jóváhagyta a tervet. Miután az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) tudomást szerzett az akcióról, az ukrán elnök visszakozott. Ám az akciót Valerij Zaluzsnij, akkori főparancsnok folytatta.
„Mindig nevetek, amikor a médiában találgatásokat olvasok valami hatalmas műveletről, amiben titkosszolgálatok, tengeralattjárók, drónok és műholdak vesznek részt” – nyilatkozta az egy névtelenséget kérő tiszt, majd hozzátette: az egész egy átmulatott éjszaka és egy maroknyi olyan ember elszántságának köszönhetően született, akiknek volt merszük kockáztatni az életüket a hazájukért.
Az Északi Áramlat felrobbantásának ügyében korábban dán és svéd nyomozás is indult, de ezek véget értek anélkül, hogy gyanúsítottat megneveztek volna.