eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Chris Ryan/Getty Images

Újabb vita Németországban: nyilvánosságra hoznák a bűnelkövetők állampolgárságát

A legkisebb kormánykoalíciós párt, a liberális Szabad Demokrata Párt azt indítványozza, hogy a bűnüldöző hatóságoknak a jövőben az egész országra kiterjedően kötelezően nyilvánosságra kellene hozniuk a feltételezett bűnelkövetők állampolgárságát is. A kezdeményezést felkarolta az ellenzéki CDU/CSU pártszövetség és az AfD is.

Az FDP szerint a kezdeményezés célja "az átláthatóság és a hitelesség" biztosítása. A liberális párt a többi között arra hivatkozott, hogy ez egy olyan kérdés, amelyre a 2015/2016-os menekültválság és a külföldi bűnözés azt követő németországi növekedése nyomán nagyon eltérő válaszok születtek, így például arra, hogy az illetékes hatóságoknak a nyomozás mely szakaszában kell hivatalosan bejelenteni a gyanúsítottak állampolgárságát. Vagy például azzal kapcsolatban, hogy milyen esetekben van szükség nagyobb átláthatóságra, illetve mikor nagyobb a kockázata annak, hogy a gyanúsított állampolgárságának nyilvánosságra hozatala általános előítéletekhez vezet.

A Die Welt című lap szerint az FDP, valamint a CDU/CSU konzervatív párszövetség parlamenti képviselőcsoportja a bűnüldöző hatóságok részéről országosan egységes megközelítést, ennek keretében kötelező nyilvánosságra hozatalt sürget. A kezdeményező FDP főtitkára egy lapinterjúban ezt azzal indokolta, hogy ez erősíti az állampolgároknak a bűnüldöző szervekbe vetett bizalmát. Bijan Djir-Sarai szerint az embereknek bízniuk kell abban, hogy a politika "komolyan veszi" a külföldi bűnözés problémáját.

Míg a hárompárti kormánykoalíció legnagyobb pártja, a szociáldemokrata SPD egyelőre nem foglalt állást a kezdeményezéssel kapcsolatban, a Zöldek Pártja elutasította azt. A párt illetékes parlamenti képviselője elutasította az ilyen jellegű országos hatósági kötelezettséget, szerinte ezzel a hatóságokat megfosztanák attól a mérlegelési jogkörtől, amelyre munkájuk sikeres elvégzéséhez szükség van.

Az illegális bevándorlás elleni harcot legerőteljesebben hirdető AfD ezzel szemben "lecsapott" az FDP javaslatára, olyannyira, hogy a párt szerint az állampolgárság nyilvánosságra hozatala kevés, a gyanúsítottak, az elítéltek és a fogva tartottak migrációs hátterét is a nyilvánosság elé kell tárni.

A Die Welt utalt arra, hogy a tartományokban nincs egységes szabályozás a bűncselekmények elkövetésével gyanúsítottak állampolgárságának nyilvánosságra hozatalával kapcsolatban. Az észak-rajna-vesztfáliai CDU-s belügyminiszter a napokban jelentette be, hogy a tartományban ezt kötelezővé teszik az illetékes hatóságok számára, egyes tartományokban ugyanakkor a nyilvánosságra hozatal feltétele az az információhoz "jogos közérdek" fűződjön.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×