eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Vlagyimir Putyin orosz elnök (j) fogadja a Nyugat és Oroszország között lezajlott fogolycsere során szabadon engedett orosz állampolgárokat a Vnukovó nemzetközi repülőtéren 2024. augusztus elsején. A hidegháború óta a legjelentősebb fogolycserét hajtotta végre a Nyugat Oroszországgal és Fehéroroszországgal, a végrehajtás részleteit a török hírszerzés (MIT) szervezte meg. Hét országból összesen 26 embert adtak át egymásnak a felek az ankarai Esenboga repülőtéren.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik pool/Mihail Voszkreszenszkij

Megszólalt a gumimaci ember – megdöbbentő részletek az orosz börtönfogságról

A hidegháború óta legnagyobb fogolycsere történt a múlt hét közepén. Az oroszországi börtönviszonyokról ezúttal egy hazatért korábbi német fogoly számolt be.

Negyvennyolc órán belül a hamburgi Patrick Schöbel a második olyan volt fogoly, aki a nyilvánosság elé tárta az orosz fogság körülményeit. A legrégebbi német hetilapnak, a Sternnek adott interjúja interjúja nem sokkal azt követően jelent meg, hogy egy kiengedett orosz ellenzéki, Vlagyimir Kara-Murza a BBC-nek vázolta a rendkívül kegyetlen, oroszországi börtönviszonyokat. Kara-Murzát 25 évre ítélték, szavai szerint a "történelmi" fogolycsere az életét mentette meg. Ezt követően szólalt meg az a német fogoly, aki idén januárban került orosz fogságba.

A 38 esztendős Patrick Schöbelt – aki Oroszországba turistaként utazott – a szentpétervári repülőtéren vették őrizetbe, mivel poggyászában hat kannabisz gumimacit találtak. Ez lett a magyarázata annak. hogy a börtönben orosz rabtársai egyszerűen "gumimaci embernek" nevezték el. Schöbelre – noha a Stern szerint a jogerős ítélet még nem született – hét év börtön várt, ebből azonban a fogolycserének köszönhetően kevesebb, mint hét hónap lett.

A Schöbel által átélt "börtönélmények" nem hasonlíthatók a Vlagyimir Kara-Murzával szembeni kegyetlenkedésekhez, ennek ellenére jelzésértékűek az oroszországi börtönbeli viszonyokra. A volt rab a többi között arról számolt be, hogy

az orosz himnuszra ébresztették őket abban az ötször ötméteres, videóval figyelt szobában, ahol hatukat "szállásolták el".

A reggeli minden nap kása volt, az ebéd meleg tészta vagy krumpli, a vacsora pedig káposzta. Mintha ügyeltek volna arra, hogy különösebben ne kelljen megrágni az ételt, ami kapóra jött, mert rabtársai többségének nem volt foga.

A német férfi elmondta, hogy rabtársaival együtt a börtönből szabadulhatott volna, ugyanis sajátos alkut ajánlottak nekik: börtönbüntetésük elengedése fejében egy év szolgálatot kellett volna vállalniuk az ukrán fronton. Az ajánlatot többször megismételték, de azt ő minden alkalommal elutasította. Schöbel szerint ugyanakkor több rabtársát, köztük járni is alig képes kábítószerfüggőket, a börtönből a frontra vitték, ahol ágyútöltelékként használják őket.

Elmondta azt is, hogy a legtöbb orosz foglyot családja élelmiszercsomagokkal, higiéniai eszközökkel és egyéb, a mindennap élethez szükséges kellékekkel látja el. Rabtársai kivétel nélkül tudták, hogy Oroszországban nincsenek rokonai, akik csomagokat küldhetnének. "Ezért mindig elláttak engem is, és vigyáztak rám" – jelentette ki. A börtönhatóságoktól az ember nem kap semmit – tette hozzá, és példaként említette, hogy vécépapírt vagy fogkefét sem biztosítottak neki.

A kiszabadult német fogoly értékelése szerint az oroszok "hihetetlenül jó, meleg szívű emberek, Puytin azonban a világ számára azt a benyomást kelti, hogy ennek épp az ellenkezője igaz". Schöbel szerint

az egész oroszországi rendszer "szar".

A hírhedt berlini bérgyilkos, Vagyim Kraszikov szabadon bocsátására utalva úgy vélte, hogy Putyin üzenete világossá vált számára. "Ha vissza akarom kapni bérgyilkosaimat, csak elkapok néhány németet" – idézte a lap Patrick Schöbelt.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az ukrán katonai hírszerzés bejelentette, tud arról az orosz tervről, amely 2045-ig jelzi előre a katonai-politikai helyzet változását a világon, és amelynek része Ukrajna három részre történő felosztása is – írja az Ukrajinszka Pravda. Az ukrán hadsereg jelentős kihívásokkal néz szembe a mozgósítás terén, miközben az ország védelmi képességeinek megerősítésén dolgozik. A Financial Times beszámolója szerint Ukrajna mozgósítási tartaléka 3,7 millió fő, míg a katonai szolgálatra potenciálisan alkalmas, 25 és 60 év közötti férfiak száma 11,1 millió - írta meg a Financial Times. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×