eur:
408.07
usd:
375.09
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Új állampolgársági törvény él Németországban: indul a bevándorlók rohama

A németországi török közösség arra számít, hogy sokan kérelmezni fogják, hogy a török mellett német útlevéllel is rendelkezzenek, a kurd közösség ugyanakkor attól tart, hogy a honosított törököknek nagyobb befolyásuk lesz a német politikára.

A csütörtökön hatályba lépő új állampolgársági törvény a korábbinál jóval liberálisabban teszi lehetővé a kettős állampolgárság megszerzését. A Die Welt ezzel kapcsolatban a németországi török közösség elnökét idézte, aki a honosítási kérelmek ugrásszerű növekedésére számít. Gökay Sofuoglu szerint a Németországban élő törökök közül sokan, amilyen gyorsan csak lehet, benyújtják a kérelmet, hozzátéve, hogy évente 50 ezer kérelem valószínű.

A kérelmek feldolgozása időbe telik, de már sok városban nehéz egyáltalán időpontot szerezni a bevándorlási hivatalokban. Sofuoglu szerint

sokuk fejében még az is megfordulhat, hogy sikeres honosítás után akár már a jövő évben részt vehetnek a németországi parlamenti választáson.

A németországi kurdok közössége ugyanakkor az állampolgársági reformmal kapcsolatban szögesen ellentétes állásponton van. A Die Welt idézte a közösség elnökét, Ali Ertan Toprakot, aki hangsúlyozta, hogy a törvényt jelenlegi formájában nem tartja kielégítőnek.

"Nem szeretném, hogy antiszemiták, török nacionalisták és iszlamisták német útlevelet kapjanak. Éppen elég nácink van ebben az országban" – hangoztatta Toprak. Korábbi adatok szerint a Németországban élő kurdok száma több mint hatszázezer.

A június 27-én hatályba lépő új állampolgársági törvény szerint a bevándorlók gyorsabban megszerezhetik a német állampolgárságot. A honosítás a korábbi nyolc év helyett öt év elteltével, sőt a "különleges integrációs teljesítmények" esetében pedig akár három év után is lehetséges.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×