eur:
411.21
usd:
392.72
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Giorgia Meloni olasz kormányfő fogadja hivatalában Orbán Viktor miniszterelnököt Rómában 2024. június 24-én.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor: Magyarország nem ért egyet Ukrajna EU-csatlakozási folyamatával, de nem is akadályozza

Luxembourgban kormányközi konferenciával kezdődnek az Ukrajna európai uniós csatlakozását előkészítő tárgyalások. Ezzel kapcsolatban fejtette ki véleményét a német Funke médiacsoportnak a magyar miniszterelnök.

Az interjúban – amelyből a dpa német hírügynökség közölt részleteket – a miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy noha a csatlakozási folyamattal nem ért egyet, de nem "blokkolja". A tárgyalásokat pedig támogatja. Az ugyanakkor hozzátette, hogy szerinte

"tisztán politikailag motivált folyamatról" van szó.

Orbán Viktor szerint nem az a kérdés, hogy igent vagy nemet mondunk Ukrajna európai uniós tagságára.

"Először azt kellene megvizsgálnunk, milyen következményekkel járna, ha egy háborúban álló országot veszünk be, amelynek határai gyakorlatilag nem tisztázottak" – fogalmazott alig néhány nappal a magyar uniós elnökség kezdete előtt a miniszterelnök.

Orbán Viktor feltette a kérdést, hogy milyen következményekkel járna egy ilyen hatalmas ország csatlakozása az unió mezőgazdaságára. "Most anélkül kezdjük meg a tárgyalásokat, hogy ezt tisztáztuk volna, és ez nem jó" – jelentette ki a kormányfő.

Az Oroszország által megtámadott ország röviddel a háború kezdete után nyújtotta be csatlakozási kérelmét, és hónapokkal később tagjelölti státuszt kapott. Tavaly decemberben pedig az EU csúcstalálkozója zöld jelzést adott a csatlakozási tárgyalások hivatalos megkezdéséhez.

Elemzők szerint teljes mértékben nyitott, hogy meddig tarthatnak ezek a tárgyalások. A csatlakozási folyamat évekig is elhúzódhat. Elméletileg nem kizárt az sem, hogy egy tagjelöltből soha nem lesz uniós tagállam.

Ukrajna esetében az elemzők szerint kizárt, hogy az ország az orosz agressziós háború vége előtt az EU tagja legyen. Ebben az esetben ugyanis az uniós alapszerződés 42. cikkének 7. bekezdése alapján Kijev katonai támogatást kérhetne, ezáltal ugyanakkor az EU háborús féllé válna.

Az Ukrajnával való csatlakozási tárgyalások hivatalos kezdete után nem sokkal a tagországok képviselői még ugyancsak a nap folyamán hasonló tárgyalásokat kezdenek Moldovával is.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×