eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Oil pipeline in the sunset
Nyitókép: bjdlzx/Getty Images

Egy 60 éves korszak vége - a csehek jövőre "lejönnek" az orosz kőolajról

Petr Fiala cseh miniszterelnök a pillanatot 2025 közepére teszi. A TAL vezeték bővítésének kell ehhez kész lennie. Egy 60 éves korszak ér véget.

Legkésőbb a jövő év közepére teljesen megszűnik Csehország függősége az orosz kőolajtól - jelentette ki Petr Fiala cseh miniszterelnök kedden a közép-csehországi Nelahozevesben, miután találkozott az ország vezetékhálózatát üzemeltető Mero állami cég vezetőségével.

A kormányfő bejelentette: amint elkészül az olasz TAL kőolajvezeték kibővítése, azonnal kérni fogja az orosz kőolaj- és földgázbehozatalra szóló uniós kivétel megszüntetését.

Az olaszországi Trieszt és a német Ingolstadt közti vezeték bővítését Csehország kezdeményezte, a technológiai előkészítés az év végére, a bővítés maga a jövő év első felére készülhet el.

Csehország 60 év után válik függetlenné az orosz Barátság kőolajvezetéktől - mondta Petr Fiala újságíróknak.

A bővítéssel a TAL kapacitása 4 millió tonna kőolajjal nőne. A többletet a nyugat-csehországi Litvínovban és Kralupy nad Vltavouban lévő kőolajfinomítók dolgoznák fel. Ingolstadt és Kralupy között a cseh állam már korábban felépített egy kőolajvezetéket.

Mindkét kőolajfinomító tulajdonosa a lengyel Orlen Unipetrol. A cég bejelentette: a litvínovi kőolajfinomító átállása más kőolajra technológiai szempontból kész, már tesztelik az új berendezéseket. Litvínovban tavaly év végétől már több országból származó kőolajat dolgoznak fel, az orosz kőolaj felhasználása 22 százalékkal csökkent - közölte Pavel Kaidl, az Orlen Unipetrol szóvivője. Kralupyban eddig sem orosz kőolajjal dolgoztak - tette hozzá.

Csehország tavaly 7,4 millió tonna kőolajat importált, ennek 58 százaléka a Barátság, a többi az Ingolstadtot és Kralupy nad Vltavout összekötő IKL vezetéken keresztül érkezett.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×