Itamár Bengvír izraeli nemzetbiztonsági miniszter a Jeruzsálem óvárosában fekvő Templomhegyre, az Al-Aksza mecsethez látogatott szerdán, ami miatt Jordánia tiltakozását fejezte ki.
A jobboldali Zsidó Erő párt élén álló Bengvír az Izrael és a Hamász közötti Falak Őrzője hadművelet befejezésének harmadik évfordulóján tett sétát az iszlám vallás Mekka és Medina után harmadik legszentebb helyén.
"Izrael népének legszentebb, csak Izraelhez tartozó helyéről azt mondom: ma este újabb tanúvallomást fogunk kapni arról, hogy miért kell teljesen megsemmisíteni a Hamászt"
- üzente Bengvír az Al-Aksza mecsetnek otthont adó, arab nevén Haram as-Sarif téren rögzített videofelvételen.
Bengvír Spanyolországhoz, Írországhoz és Norvégiához fordult, melyek szerdán bejelentették a palesztin állam elismerését, és azt mondta, hogy "megjutalmazzák a gengsztereket, gyilkosokat és bántalmazókat". "Nem engedjük meg a palesztin állam kikiáltását" - szögezte le a miniszter.
Ajmán Szafadi, az Izraellel megkötött egyezmények alapján az Al-Aksza felett a vallási felügyeletet ellátó Jordánia külügyminisztere az izraeli nemzetbiztonsági miniszter szerdai látogatását a Templomhegyen az al-Aksza mecset elleni támadásnak, valamint provokatív cselekedetnek nevezte. Szafadi azt is kijelentette, hogy üdvözli Norvégia, Írország és Spanyolország döntését a palesztin állam elismeréséről.
Szijjártó Péter Jordániában tárgyal
A tavaly októberi izraeli terrortámadással egészen új korszak nyílt a Közel-Keleten, a helyzet biztonsági kockázatot jelent Európa számára is, ezzel kapcsolatban a magyar kormány álláspontja, hogy meg kell előzni az eszkalációt, le kell győzni a terrorcsoportokat és meg kell óvni a civileket - szögezte le a külgazdasági és külügyminiszter szerdán Ammánban.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint tárcavezető a jordániai kollégájával, Ajmán Szafadival közös sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az október 7-i izraeli terrortámadás egészen új korszakot nyitott a Közel-Keleten, amelyben a nemzetközi közösségnek a konfliktus eszkalációjának megakadályozására, egy nyílt államközi háború kitörésének megelőzésére kellene összpontosítania.
"Mi Jordánia stabilitását, józan észre alapuló hozzáállását azért is tartjuk kulcsfontosságúnak, mert úgy látjuk, hogy az ilyen, józan észre alapuló politikák jelentik a reményt arra, hogy a béke egyszer még ide visszatérhessen a Közel-Keletre"
- jelentette ki.
"És természetesen el kell érnünk azt is, hogy soha többet a világon sehol ne ismétlődhessen meg olyan terrortámadás, amely október 7-én érte Izraelt" - fűzte hozzá.
Ugyanakkor arra is kitért, hogy mindent meg kell tenni a civilek megóvása céljából. Elfogadhatatlannak nevezte a humanitárius tevékenységek hátráltatását, és egyúttal felszólított a túszok minél hamarabbi szabadon engedésére.
Kiemelte, hogy hazánk nagyra értékeli a közel-keleti ország szerepét a térségbeli stabilitás fenntartása, illetve a terrorizmussal és a szélsőségességgel szembeni küzdelem terén.
Szijjártó Péter arra is kitért, hogy a látogatáson több megállapodást is aláírtak, az egyik értelmében évi négyszáz jordániai hallgató tanulhat ezután is évente a magyarországi egyetemeken. "Ez a legnagyobb szám, amit egy országból fogadunk" - mutatott rá.
Emellett közös képzési programot indítanak a fiatal diplomaták számára, továbbá szorosabbra fűzik az együttműködést a környezetvédelem területén is, illetve ifújsági együttműködésbe kezdenek - emelte ki.
Majd hozzátette, hogy a magyar kormány az elmúlt öt év során négymillió dollárnyi értékű támogatást nyújtott Jordániának a menekültek ellátásához, és a munka eredményességének javítása érdekében a Hungary Helps program képviseleti irodát fog nyitni Ammánban.