eur:
396.93
usd:
371.1
bux:
70952.21
2024. június 26. szerda János, Pál
Nyitókép: boeing.com

Ha idén repülős nyaralásra készül, nincsenek jó híreink

Európában és az Egyesült Államokban több légitársaság a járatszámok csökkentésére kényszerült, mivel a Boeingnél és az Airbusnál is gyártási gondok jelentkeztek. Közben a beérkező foglalások alapján idén rekordmagasságba emelkedhet az utazások száma, ami miatt várhatóan régebbi repülőgépeket kell majd forgalomba állítani.

A Boeing és az Airbus gyártási nehézségei miatt repülőgéphiánnyal kell számolniuk a légitársaságoknak, az utazások száma viszont várhatóan meghaladja a koronavírus-járvány előtti szintet, ezért jelentős kihívásokkal szembesülhet nyáron a globális légiközlekedés – írja a Portfolio a Reuters beszámolója alapján.

A gyártásban jelentkező problémák miatt kevesebb gépet tud forgalomba állítani a Boeing és az Airbus, így a légitársaságok régebbi repülőgépeket vethetnek be, továbbá

csökkenthetik a járatok számát is, ami a menetrendek jelentős átalakítását eredményezheti.

A kényszerű intézkedéseket nem a legjobbkor kell meghozni, ugyanis a légitársaságok várakozásai szerint rekordmagasságokba emelkedhet idén a repülővel utazók száma. A koronavírus-járvány kitörése előtti utolsó évben, 2019-ben 4,5 milliárdan utaztak repülővel, idén pedig elérheti a 4,7 milliárdot ez a szám. Ha ez így lesz, úgy kalkulálnak a szakértők, hogy

a kapacitások korlátozottsága miatt jelentősen megdrágulnak a repülőjegyek.

A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) korábban kilenc százalékos utasforgalom-növekedést prognosztizált a 2024-es évre, a Boeing biztonsági problémái miatt azonban ez már nem tűnik valószínűnek. Az előrejelzések szerint a légitársaságok mintegy 19 százalékkal kevesebb gépet kaphatnak idén, mint amennyire előzetesen számítottak. Az amerikai légitársaságok helyzete még rosszabb, 32 százalékkal kevesebb repülőgép érkezhet hozzájuk.

A problémák fő forrása, hogy a Boeing január óta kevesebb 737 MAX típusú utasszállítót gyárt, az Airbusnál pedig a Pratt & Whitney hajtóművek ellenőrzése miatt akár 650 Airbus A320neo típusú repülőgép is leállhat.

Európában és az Egyesült Államokban több légitársaság is arra kényszerült, hogy csökkentse a járatszámokat. A repülőgéplízing-piac ezzel párhuzamosan fellendült, az új gépek bérleti díjai pedig rekordmagasságba emelkedtek, ami miatt bár a kereslet magas marad, az ágazat profitabilitását jelentős kihívások érik az új repülőgépek hiányából adódóan.

Címlapról ajánljuk

Kiss J. László az Arénában: még ez a német kormány fog evickélni 2025 szeptemberéig

Az EP-választás megmutatta a német politikai erőviszonyokat, a kormánypártok kisebbségbe kerültek, de így sem számít előre hozott választásokra Kiss J. László. A Budapesti Corvinus Egyetem emeritus professzora az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt az AfD jövőjéről, a lehetséges kancellárjelöltekről és arról, hogy a sorkötelezettség miért nem nyerő téma Németországban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.06.26. szerda, 18:00
Szalai Máté
Közel-Kelet-szakértő, az olaszországi Ca’Foscari Egyetem kutatója
Égett a forró drót Washington és Moszkva között, reagáltak az oroszok Trump béketervére – Háborús híreink szerdán

Égett a forró drót Washington és Moszkva között, reagáltak az oroszok Trump béketervére – Háborús híreink szerdán

Telefonon beszélt egymással Lloyd Austin amerikai és Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter – 2023 márciusa óta nem volt ilyen beszélgetés. A Pentagon szerint a két fél a nyitott kommunikációs csatornák fenntartásának szükségességéről beszélt, az orosz védelmi minisztérium szerint arra figyelmeztették Washingtont, hogy tovább eszkalálhatják a konfliktust az Ukrajnának nyújtott fegyverszállítmányok. Donald Trump amerikai elnökjelölt két tanácsadója olyan béketervet tett le az asztalra, amely az Ukrajnának nyújtott támogatás felpörgetésének fenyegetésével késztetné Oroszországot béketárgyalásokra. A Kreml úgy reagált, nyitottak a tárgyalásra a „harctéri realitások” tükrében, vagyis az elfoglalt területeket semmiképpen nem adják vissza.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×