eur:
402.21
usd:
361.84
bux:
87195.47
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Akcakale, 2015. június 15.Szíriai menekültek lépik át a határt a délkelet-törökországi Akcakalében 2015. június 15-én. A határ túloldaláról az Iszlám Állam szélsőséges iszlamista szervezet fegyveresei elől menekülnek az emberek. (MTI/EPA)
Nyitókép: MTI/EPA

Újabb menekülthullám érkezése miatt aggódik Ausztria

Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter a közel-keleti körútjának utolsó állomásán, csütörtökön Bejrútban újságírók előtt közölte: aggasztja, hogy a háborúk miatt a térségben menekülthullámok alakulhatnak ki.

Azt mondta, az osztrák kormány éppen azért különített el további 10 millió eurót (csaknem 4 milliárd forintot) a Gázai övezeti lakosság támogatására, mert "közvetlen érdeke fűződik a régió stabilitásához, biztonságához és lehetőleg a békéjéhez".

Szíria esetében megtapasztalták, hogy egy háború akár több millió fős menekültáradatot indíthat el Európa felé.

"Ezt el kell kerülni" - jelentette ki.

A libanoni politikusok, akikkel tárgyalt, kifogásolták - részben jogosan -, hogy a segélyszervezetek a menekültekre összpontosítanak, és figyelmen kívül hagyják azokat a közösségeket, amelyek befogadják ezeket az embereket - mondta Schallenberg. Hozzátette: Ausztria ügyel arra, hogy a fejlesztési segélyek ne csupán a menekültekhez jussanak el, hanem a befogadó közösségekhez is.

Az osztrák külügyminiszter robbanásveszélyesnek nevezte Izrael és a Hezbollah libanoni síita milícia fegyveres konfliktusát. Izrael kétfrontos háborúja a Gázai övezeti Hamász és a Hezbollah ellen lángba boríthatja a régiót - jelentette ki. Hozzátette: egyelőre az a benyomás, hogy a felek igyekeznek elkerülni a helyzet elmérgesedését. Pozitívumnak nevezte továbbá, hogy a térségben "van elegendő józan ész az erő mellett", és vannak, akik megpróbálják helyreállítani a kommunikációs csatornákat.

Schallenberg Libanon előtt Jordániában, Izraelben és a palesztin területeken járt.

Roland Schönbauer, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szóvivője szerdán Jordániában beszélt arról, hogy a segélyek fogyatkozása miatt egyre több ember indul el a térségből Európa vagy az Arab-öböl menti államok felé. Azt mondta, a támogatások az utóbbi másfél évben "drámai gyorsasággal csökkentek".


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Ausztria retteg a járványtól: szombattól lezárnak 21 határátkelőt az osztrák–magyar határon

Ausztria retteg a járványtól: szombattól lezárnak 21 határátkelőt az osztrák–magyar határon

Ausztria mentes a ragadós száj- és körömfájástól, ennek ellenére fokozza a járvány elleni óvintézkedéseket a magyar és a szlovák határon. A legfrissebb hírek szerint szombattól 23 átkelőt ideiglenesen lezárnak, ezek túlnyomó többségét az osztrák–magyar határon.

"A judeokeresztény hagyomány támadás alatt áll" - Benjamin Netanjahu és Orbán Viktor közös tájékoztatója

Nyolc év után újra izraeli miniszterelnök érkezett Magyarországra, Benjamin Netanjahu gépe éjszaka landolt Ferihegyen, csütörtök délelőtt pedig már Orbán Viktorral tárgyalt a budai Várban, ebéd utánra pedig sajtótájékoztatót hirdettek meg a megbeszéltekről. Szóba került Magyarország - Izrael által üdvözölt - kilépése a "korrupt Nemzetközi Büntetőbíróságból", a két ország gazdasági, kulturális és futballkapcsolatai is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége

Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása, melyben Donald Trump szerda éjjeli vámintézkedéseiről volt szó. A műsorban Bod Péter Ákos egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke volt a vendégünk, aki szerint az amerikai elnök új vámrezsimje a világgazdaság egészére kiható fordulat lehet. Az intézkedés ráadásul nem csupán gazdasági lépés, hanem politikai üzenet is, amely új pályára állíthatja a globális kereskedelmet. A közgazdász elmondta: bár Trump tegnapi döntésével véget vetett a háború utáni kereskedelmi rendszernek, a gazdaság alkalmazkodóképességét nem kell alulbecsülni, új szövetségek jöhetnek létre, és még olyan folyamatok is felgyorsulhatnak, melyek növelik az európai versenyképességet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×