Az orosz védelmi minisztérium tájékoztatása szerint az avgyijivkai üzem adminisztratív épületeire már az orosz zászlót is kitűzték, az ukrán alegységek pedig folytatják a visszavonulást a létesítménytől.
Donyeck északi elővárosa, Avgyijivka bevételéről szombat este tett jelentést Vlagyimir Putyin orosz elnöknek Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter. Gyenyisz Pusilin, a Donyecki Népköztársaság vezetője a Rosszija 24 hírtelevíziónak hétfőn kijelentette: Avgyijivkában több ukrán katona is megadta magát, konkrét számokat azonban nem közölt ezzel kapcsolatban. Mint fogalmazott, bizonyítékok vannak rá, hogy az ukrán erők háborús bűncselekményeket követtek el a civil lakosság ellen a városban.
Szergej Rudszkoj vezérezredes, az orosz fegyveres erők vezérkara fő műveleti igazgatóságának vezetője, a vezérkari főnök első helyettese a Krasznaja Zvezda című katonai lapban hétfőn megjelent nyilatkozatában közölte: az ukrán hadsereg „ellentámadásának összeomlása és az ország gazdaságának válsága ellenére” még mindig megőrizte harci képességét az aktív műveletek folytatására.
„A jövőben a Nyugat nagyszabású katonai támogatása esetén nem zárható ki egy újabb ellentámadási kísérlet”
– tette hozzá az orosz vezérezredes.
?? Russian Flags are Flying Over Avdiivka Coke and Chemical Plant
— James Porrazzo (@JamesPorrazzo) February 18, 2024
The 1st Donetsk Army Corps of the Russian Armed Forces raised the Russian flag over one of the buildings of the Avdiivka Coke and Chemical Plant, a former fortress of Azov Battalion fighters.
Thousands of… pic.twitter.com/urVapwzB6n
A tábornok azt állította, hogy a NATO-országok katonái zsoldosoknak álcázva vesznek részt harcokban az ukrán fegyveres erők oldalán. Mint mondta, légvédelmi és műveleti-taktikai rakétarendszereket, sorozatvetőket üzemeltetnek, valamint tagjai az ukrán rohamosztagoknak. Emlékeztetett rá, hogy a NATO tisztjei készítik elő az ukrán fegyveres erők katonai műveleteit.
Szergej Rudszkoj hangoztatta, hogy a „különleges hadművelet” célja továbbra is Ukrajna nácitlanítása és demilitarizálása, a végeredménye pedig a szomszédos ország semleges státusa és az Oroszország katonai biztonságát fenyegető veszély megszüntetése lesz.
Vlagyimir Szaldo, Herszon megye Oroszországhoz csatolt részének kormányzója kijelentette, hogy a harci cselekmények lezárása után a demilitarizált övezetnek az orosz határtól legalább kétszáz kilométer mélyen be kell majd nyúlnia Ukrajnába, hogy a visszavont ukrán nehézfegyverek nem érhessenek el orosz területeket. Úgy vélekedett, hogy a nagyobb hatótávolságú rakétákat tűzszünet esetén, ha lesz ilyen, el kell majd szállítani Nyugat-Ukrajnába, vagy meg kell semmisíteni.
Vlagyimir Szaldo úgy vélekedett, hogy Oroszországnak az egész jobb parti herszoni régiót „fel kell majd szabadítania”.