eur:
409.29
usd:
375.59
bux:
74383.46
2024. november 5. kedd Imre
PARIS, FRANCE - JANUARY 12: French Prime Minister Gabriel Attal arrives for the weekly cabinet meeting at the presidential Elysee Palace on January 12, 2024 in Paris, France. Frances new prime minister Gabriel Attal unveiled his cabinet overnight, two days after he was appointed. (Photo by Chesnot/Getty Images)
Nyitókép: Chesnot/Getty Images

Felállt az új francia kormány

Amélie Oudéa-Castérának alig egy hónap után távoznia kell az oktatási tárca éléről, ugyanakkor sportminiszteri tisztségét megtarthatja. Húsz kinevezéssel teljessé vált a francia kormány.

Emmanuel Macron francia államfő húsz új államtitkárt nevezett ki csütörtök este a január 11-én hivatalba lépett tizennégy miniszter mellé, és ezzel – Gabriel Attal kormányfőt is beleszámítva – 35 taggal véglegessé vált az új francia kormány.

Amélie Oudéa-Castéra korábbi ifjúsági és sportminiszter januárban megkapta az oktatási tárcát is, amelyet addig Gabriel Attal vezetett, de az első megszólalásai és bírálatai a közoktatás állapotát illetően olyan heves közéleti vitákat váltottak ki, hogy

28 nap elteltével már nem maradhat az összevont minisztérium élén.

Amélie Oudéa-Castéra így már csak a jövő nyári párizsi olimpiai játékokért és sportért felelős tárcát irányítja, a közoktatási minisztérium pedig újból önálló lesz, Nicole Belloubet irányításával, aki Emmanuel Macron első kormányában – 2017 és 2020 között – igazságügyi miniszter volt.

Gabriel Attal miniszterelnök csütörtök este az oktatásügyben okozott „zavarral” indokolta a váltást a tárca élén, mert szerinte „nem voltak adottak (Amélie Oudéa-Castérával) a feltételek ahhoz, hogy az iskolaügy fejlődni tudjon”.

A France2 közszolgálati televízió csütörtök esti vitaműsorában a kormányfő elismeréssel adózott Oudéa-Castéra eddigi munkájáért, „nagyfokú fegyelméért és teljes elkötelezettségéért” a sportminisztérium élén. A 68 éves baloldali Nicole Belloubet visszatérése a kormányba a végrehajtó hatalom politikai egyensúlyát is szolgálja, miután a január 11-én kinevezett miniszterek között többségben vannak a jobboldali politikusok.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: javában zajlik Trump és Harris küzdelme, ez lehet minden idők egyik legszorosabb választása

Amerikai elnökválasztás 2024: javában zajlik Trump és Harris küzdelme, ez lehet minden idők egyik legszorosabb választása

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×