eur:
410.87
usd:
392.14
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Appetizer drinks and shots waiting on a serving board in a bar waiting for first guests at a pary. Party atmosphere and some drinks in the foreground
Nyitókép: Anze Furlan/psgtproductions/Getty Images

Hét évtized után ismét lehet majd alkoholt kapni Szaúd-Arábiában

A szaúdi vezetés közölte, hogy a fővárosban több mint 70 év után megnyílik az első olyan bolt, ahol lehet alkoholt árusítani - szigorú feltételek mellett.

Az üzletben kizárólag a nem muszlim vallású diplomáciai személyzet kiválasztott tagjai vásárolhatnak majd, akik egyébként eddig is fogyasztottak alkoholt az országban, csak eddig lezárt papírtasakokban, vagyis az úgynevezett „diplomatatasakokban” hozhatták csak be italukat az országba - írta a BBC híre alapján az Index. Hozzáteszik, arról egyelőre nincs szó, hogy a vendégkört kiterjesztenék az országban tartózkodó többi külföldire is.

A szaúdi tisztviselők azt remélik, a bolt megnyitása segít majd az illegális alkoholkereskedelem elleni küzdelemben.

Mint írják, az AFP és a Reuters hírügynökségek úgy értelmezik az erről szóló hivatalos dokumentumot, hogy az új üzlet Rijád diplomáciai negyedében lesz, a városközponttól nyugatra. Egy belső forrás szerint az üzlet már néhány héten belül megnyithat.

Leszögezik, hogy az alkoholfogyasztásra csak szigorú szabályok mellett lesz lehetőség:

  • a hivatalos követeknek előzetesen regisztrálniuk kell, és kikérni a kormánytól a vonatkozó engedélyt;
  • 21 év alattiak nem léphetnek be a boltba;
  • a "megfelelő öltözet" is előírás lesz a belépéshez;
  • minden jogosult csak saját magának vásárolhat alkoholos italt, mást nem hatalmazhat meg a feladatra;
  • valamint egy vendég egy hónapban legfeljebb 240 pontnyi alkoholt fogyaszthat - egy liter sör egy pontot, egy liter bor hármat, egy liter szeszes ital pedig hat pontot ér.

Az engedmény ellenére az alkoholfogyasztóknak továbbra is oda kell figyelnie arra, mit, hol és hogyan isznak, illetve hogyan viselkednek, ugyanis

a jelenleg hatályos szaúdi törvények szerint az alkohol birtoklása és fogyasztása pénzbírsággal, börtönnel, de akár még nyilvános korbácsolással is büntethető, a külföldieket ráadásul ki is toloncolhatják érte.

Az alkoholfogyasztást alapvetően tiltja az iszlám vallás, mivel aszerint zülleszti a társadalmat és tönkreteszi az ember egészségét. Szaúd-Arábiában a rendkívüli szigor azóta van érvényben, hogy 1951-ben Abdulaziz király egyik fia, Mishari bin Abdulaziz Al-Saud herceg részegen lelőtte Cyril Ousmant, a dzsiddai brit alkonzult, amiért az egy rendezvényen nem volt hajlandó még egy italt tölteni neki. A teljes körű tilalmat Abdulaziz király rendelte el egy évvel később, 1952-ben. Misharit gyilkosságért elítélték - fűzi hozzá a portál magyarázatként.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×