A litván védelmi tanács döntéséről Arvydas Anusauskas védelmi miniszter tájékoztatta a sajtót. Mint mondta, országa is hozzá akar járulni a NATO keleti szárnyának megerősítéséhez. "Egy harckocsizászlóaljat szeretnénk létrehozni, de sok függ a feltételektől, többek között az ártól" - mondta a miniszter, aki egyelőre nem tudott további részletekkel szolgálni.
Az Oroszországgal és annak szoros szövetségesével, Fehéroroszországgal szomszédos Litvánia hadserege jelenleg nem rendelkezik harckocsikkal. A tervezett páncélos egység 2030-ra érné el a harckészültséget. Miután Oroszország megtámadta Ukrajnát, a NATO ígéretet tett arra, hogy megerősíti jelenlétét a szövetség keleti határán.
Berlin és Vilnius tavaly év végén állapodott meg abban, hogy 2027-re a német hadsereg (Bundeswehr) egy dandárt, 4800 katonával és 200 fős civil személyzettel állandó állomásoztatás céljából a litván-orosz határtérségbe telepít. A megállapodás Berlin számára történelmi jelentőséggel bír, mert a II. világháború óta ez lesz az első állandó külföldi küldetés a német hadsereg számára.
A NATO 2017-ben mintegy ezerfős nemzetközi kontingenst telepített Litvániába.
A Leopard 2 harckocsikat a müncheni székhelyű Krauss-Maffei Wegmann cég, a KNDS német-francia technológiai csoport tagja gyártja.
Litvánia 2016-ban 670 millió dollár értékben 91 darab német gyártmányú Boxer páncélozott harcjármű beszerzéséről írt alá megállapodást a német ARTEC konszernnel. A szerződésben foglalt utolsó harci járműveket nemrégiben vette át a vilniusi vezetés.