eur:
408.55
usd:
375.28
bux:
74036.8
2024. november 5. kedd Imre
Karl Lauterbach német egészségügyi miniszter nyilatkozik a sajtó képviselőinek az Európai Unió Foglalkoztatási, Szociálpolitikai, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanácsának (EPSCO) ülése előtt Brüsszelben 2022. március 29-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Fellázadtak a német háziorvosok

Válságtanácskozást hívott össze Karl Lauterbach egészségügyi miniszter.

Az elmúlt hetekben a háziorvosok szerte az országban rendkívüli túlterheltségre panaszkodtak, amit nem utolsósorban a párhuzamosan terjedő járványos megbetegedések, a koronavírus, az influenza és a légúti fertőzések okoztak. Az év végén olyannyira elmérgesedett a helyzet, hogy a háziorvosi rendelők a karácsony utáni napokban számos helyütt tiltakozásul zárva tartottak, amit viszont a miniszter vett igencsak rossz néven.

Ezt követően a háziorvosok szövetsége indítványozta, hogy tartsanak válságtanácskozást a kialakult helyzet lehetséges rendezése érdekében. A szövetség utalt arra, hogy az orvosokra rendkívüli teher nehezedik, a betegeknek hosszú várakozási időt kell elviselniük, túlzott a bürokrácia és mindehhez mérten "nem tisztességes" a fizetés.

A miniszter az elmúlt hónapokban hozott rendeleteket a háziorvosok terheinek mérséklésére, így például a betegállományba vétel, továbbá a receptfelírás könnyítésére, valamint a digitalizálás előmozdítására. Értesülések szerint a tanácskozáson Karl Lauterbach reformokat ígért. Arra tett ígéretet, hogy a háziorvosok számára elsősorban a biztosítókkal szemben nagyobb pénzügyi szabadságot irányoz elő. Megígérte azt is, hogy még januárban törvénytervezetet terjeszt a parlament elé az orvosi honoráriumok eddigi plafonjának megszüntetésére.

A fő célok között említette továbbá a háziorvosok terheinek csökkentését, a betegek várakozási idejének mérséklését valamint az ellátásukra rendelkezésre álló idő növelését.

A jelenleg érvényben lévő rendszer rendkívül bürokratikus, sajátos, a háziorvosok és a biztosítók közötti bonyolult elszámoláson alapul. Az orvosok számára egyfajta havonkénti kezelési költségvetést biztosítanak, ami a hónap vége előtt rendszerint kimerül.

A miniszter szerint a reform költségei "három számjegyű milliós" összegre rúghatnak, de - mint fogalmazott - "biztosan nem lesz egymilliárd eurós nagyságrend". Az ARD közszolgálati televíziónak nyilatkozva Lauterbach azt hangoztatta, hogy a reform költségeit a betegbiztosítók növekvő bevételeiből kellene finanszírozni.

A helyzetet súlyosbítja, hogy a szövetség adatai szerint jelenleg mintegy ötezerre rúg a betöltetlen háziorvosi praxisok száma. A válságtanácskozáson a miniszter is elismerte, hogy nincs elegendő háziorvos, ezért Lauterbach úgy véli, hogy az orvostanhallgatók számát évi ötezerrel kellene növelni. A háziorvosok szövetsége ezt a tervet "helyesnek és fontosnak" minősítette.

Mindezzel egy időben a gyermekorvosok országos szövetsége sérelmezte, hogy súlyos gyógyszerhiány akadályozza a gyermekek, illetve fiatalok szükséges ellátását. A szövetség szerint

országos a hiány különféle gyógyszerekből, köztük a penicillinből.

Ez azért is veszélyes, mert a penicillin legjobb antibiotikum a streptococcus fertőzések ellen. A szövetség elnöke szerint a penicillinnek célzott hatása van, ha viszont szélesebb hatású antibiotikumra kellene váltani, az növelné a rezisztencia kockázatát – jelentette ki. Hangsúlyozta azt is, hogy a gyermekkórházak is rendkívül túlterheltek. Gyakori, hogy súlyosan beteg gyermekeket kell áthelyezni egyik kórházból a másikba a túlterheltség miatt.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×