Bár csütörtökön a prágai Károly Egyetem Bölcsészkarának Ján Palach téri épületénél nem terrorcselekmény történt, Kis-Benedek József tájékoztatása szerint a mesterséges intelligencia segítségével már a világ számos országában automata rendszerek figyelik a hasonló cselekményeket vagy az azok előkészítésével kapcsolatos fellépéseket, tevékenységeket. Ha adott esetben külföldi szolgálat szerez tudomást ilyen esetről, akkor az átadhatja az információkat a partnerszolgálatnak. Ezek az együttműködések elsősorban a terrorcselekmények visszaszorítását vagy megakadályozását érintik, Prágában azonban más típusú fegyveres támadás, illetve öngyilkosság történt.
Kis-Benedek József emlékeztetett, hogy Magyarországon is a mesterséges intelligenciát alapul vevő figyelőrendszer segítségével bukkantak rá több olyan személyre, akik kapcsolatban álltak az al-Kaidával.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára elmondta: csütörtökön az történt, hogy az illető személy jelezte, öngyilkosságot akar elkövetni, és azt is bevallotta, hogy az ötlet alapvetően egy, a környezetében lévő nőtől származott. Utóbbi hasonló akciót hajtott végre Oroszországban. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az Egyesült Államokban is történtek hasonló események, amelyek egyre több helyen jellemzőek az utóbbi időben. „A téma a földön hevert, csak le kell érte hajolni – már ha valakinek van valami hajlama erre” – fogalmazott.
A biztonságpolitikai szakértő közölte: ha öngyilkossággal kapcsolatban jutnak valamilyen információhoz a hatóságok,
„nem foglalkoznak vele mélyen”, tekintettel arra, hogy ez magánügy.
A terrorcselekmény természetesen teljesen más eset, ezekre külön figyelnek. Hozzátette: karácsony környékén sokkal több hír érkezik öngyilkosságokról, mint az év más időszakaiban. Annyi ilyen eset előfordul, hogy lehetetlen vállalkozás a lekövetésük a rendőrség vagy a titkosszolgálati szervek számára. Éppen emiatt Kis-Benedek József nem hibáztatja a rendőrséget a prágai vérengzés ügyében, sokkal inkább felelősök lehetnek szerinte azok az emberek, akik az elkövető környezetében élnek, mert ők tapasztalhattak, megfigyelhettek árulkodó jeleket.
A merénylő egy 1500 fős kis faluban lakott, az ilyen kis településeken pedig szinte mindenki ismer mindenkit. A szakértő szerint a fiúnak komoly lelki problémái lehettek, amiről vélhetően a község lakói is tudomást szereztek, ezért valakinek jeleznie kellett volna a hatóságoknak, hogy bármikor baj történhet. Mint fogalmazott, érdemes lenne utánajárni, hogy tudott-e bármit az elkövető szándékairól az az egyetemi csoport, amelybe járt. „Nem biztos, hogy észleltek ilyen jeleket, de az is lehet, hogy tudtak róla, csak nem tulajdonítottak neki komoly jelentőséget” – magyarázta.
Kis-Benedek József szerint ha ezek a közösségek bejelentést tettek volna a rendőrségnél vagy a titkosszolgálatnál, akkor akár a hatóságok is közbeléphettek volna, ilyen jelzés azonban nem érkezett. Mint mondta, az látszik, hogy voltak hibák, előre kellett volna gondolkodni, mert
„a fiú viselkedésében megfigyelhetők voltak olyan jelek, amelyek a kockázati tényezők közé sorolhatók”.
A már említett figyelőrendszer a közösségi médiát is pásztázza, kérdés, hogy kiszűrhetők-e azok az emberek, akik nem terroristagyanúsak, nincsenek a titkosszolgálat vagy a rendőrség látókörében és nem arról posztolnak, hogy öngyilkosok lesznek, hanem arról, hogy gyilkolni akarnak. Kis-Benedek József szerint a hatóságok minden gyilkossággal kapcsolatos bejegyzést figyelnek és kivizsgálást, nyomozást indíthatnak, öngyilkossági kísérletekkel vagy esetekkel azonban nem foglalkoznak, mert „mindent nem lehet követni”.
Azért kell külön figyelemmel kísérni azokat, akik gyilkosságra készülnek és ezt közzé is teszik valamilyen fórumon, mert
ezeknek a cselekedeteknek, szándékoknak „terrorista motívuma” is lehet, és nem lehet tudni a kezdetekben, honnan, milyen körből indult el az adott bűncselekmény.
A szakértő kiemelte: a cseh rendőrség megerősítette, a csütörtöki esetnek nem volt terrorista vonatkozása. Mint fogalmazott, ezt a megállapítást még akár meg is lehet kérdőjelezni, mert a szakirodalom szerint a terroristák esetében létezik egy olyan külön kategória, amelybe az elmebetegeket sorolják. „Tehát ebből is következhet súlyos terrorcselekmény, ez azonban egy speciális fajtája a terrorizmusnak. Úgy néz ki, hogy a prágai merénylő beteg volt” – összegzett Kis-Benedek József.