Infostart.hu
eur:
399.93
usd:
342.78
bux:
99454.88
2025. július 14. hétfő Örs, Stella
Nyitókép: Pixabay

Itt az amerikai döntés, amire szerdán vártak a piacok

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott az 5,25-5,50 százalékos irányadó dollárkamat-tartományon szerdán végződött kétnapos kamatdöntő ülésén.

A célsáv a harmadik egymást követő alkalommal maradt 5,25-5,50 százalékon.

A Fed a 2022 márciusában 0,00-0,25 százalékról indított tíz egymást követő kamatemelés után idén júniusban tartott először szünetet a monetáris szigorításban, legutóbb júliusban emelte a kamatot, 25 bázisponttal, szeptemberben és novemberben pedig a piaci várakozásokkal összhangban nem változtatott az irányadó dollárkamat-tartományon.

A Fed monetáris döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) az indoklásban szilárdnak és ellenállónak nyilvánította az amerikai bankrendszert.

A nyíltpiaci bizottság kiemelte, hogy

a 2 százalékos inflációs cél és a maximális foglalkoztatottság elérésére törekszik hosszabb távon.

A Federal Reserve döntéshozói szerint a legfrissebb mutatók arra utalnak, hogy a gazdasági aktivitás növekedése lassult a harmadik negyedévi erős ütemhez képest, a munkahelyek számának növekedése mérséklődött az év eleje óta, de továbbra is erős, a munkanélküliségi ráta alacsony maradt, miközben az infláció mérséklődött az elmúlt évben, azonban továbbra is magas - áll a Fed közleményében.

A háztartások és a vállalkozások hitelfeltételének szigorodása valószínűleg hatással lesz a gazdasági aktivitásra, a munkaerő-felvételre, valamint az inflációra is. Ezen hatások mértéke továbbra is bizonytalan. A bizottság továbbra is fokozottan figyel az inflációs kockázatokra - fogalmazott a közlemény.

A bizottság egyúttal megerősítette, hogy készen áll a monetáris politika irányvonalának szükség szerinti kiigazítására, amennyiben olyan kockázatok merülnek fel, amelyek akadályozhatják a célok elérését.

A bizottság továbbra is értékelni fogja a további információkat és azok monetáris politikára gyakorolt hatásait.

Az infláció 2 százalékra történő visszatéréséhez esetlegesen szükséges további monetáris szigorítás mértékének meghatározásakor a nyíltpiaci bizottság figyelembe fogja venni a kumulatív szigorítás, illetve annak késleltetett hatását a gazdasági teljesítményre, a pénzügyi folyamatokra és az inflációra.

A Fed előrejelzése szerint 2024-ben összesen 75 bázispontos kamatcsökkentés valószínű.

A Fed egyúttal javított idei gazdasági növekedési prognózisán, valamint némileg rontott jövő évi GDP-növekedési előrejelzésén a szerdai kamatdöntésével párhuzamosan kiadott gazdasági összefoglalója szerint. Az idei GDP-növekedést a szeptemberi kamatdöntő ülés alkalmából kiadott prognózisában jelzett 2,1 százalékról 2,6 százalékra emelte a testület. Jövőre 1,4 százalékos növekedésre számít a Fed a szeptemberben jelzett 1,5 százalék helyett, 2025-re pedig változatlanul 1,8 százalékos GDP-növekedési ütemmel számol.

A személyes fogyasztási kiadások árindexe (PCE) - a Fed által preferált inflációs mutató, lényegében a fogyasztói árak változása - a Fed előrejelzése szerint idén 2,8 százalékkal emelkedik a szeptemberben jelzett 3,3 százalék helyett, jövőre pedig 2,4 százalékkal nő a korábban jelzett 2,5 százalék helyett.

A Fed ugyanakkor nem változtatott a foglalkoztatás alakulásának kilátásain, a munkanélküliségi ráta eszerint az idén 3,8 százalékos lehet, jövőre pedig 4,1 százalékot várnak.

Címlapról ajánljuk
Viharok után dübörgés – most indul be igazán a nyári balatoni szezon

Viharok után dübörgés – most indul be igazán a nyári balatoni szezon

Összességében minden feltétel adott egy jó nyári szezonhoz – mondta az InfoRádióban Pach Gábor. A Balatoni Kör elnöke arról is beszélt, hogy a V4-tagországokból különösen sok vendég érkezik a Balaton-parti településekre, de a külföldi vendégéjszakák száma még tovább növelhető.

Donald Trump beleszállt Vlagyimir Putyinba

Az amerikai elnök ismét elégedetlenségét fejezte ki Oroszország és Vlagyimir Putyin orosz elnök hozzáállása miatt, úgy fogalmazott, hogy az orosz államfő "szépen beszél, majd éjszaka bombákat küld" Ukrajnába. Donald Trump határidőt szabott ki Oroszországnak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.15. kedd, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
50 napos határidőt kapott Oroszország - Hogyan reagálnak a piacok?

50 napos határidőt kapott Oroszország - Hogyan reagálnak a piacok?

A hétvége legfontosabb híre volt, hogy Donald Trump 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióra, ami nagyobb az előzetesen vártnál. Ennek megfelelően estek a tőzsdék Európában, ám a magyar tőzsdén az európai átlaghoz képest csak kisebb esés látszott. Eközben Amerikában egyre feljebb kerülnek az indexek. Javítja valamelyest a hangulatot a tőzsdéken, hogy az Egyesült Államok vezetője megelégelte az orosz-ukrán háború lezárása körüli tétlenséget, ezért súlyos fenyegetést küldött a moszkvai politikai elitnek. Gazdasági események szempontjából a vámháborús fejlemények mellett nem várható a hét első napján nagyobb piacmozgató hír, kedden azonban elkezdődik a második negyedéves gyorsjelentési szezon az USA-ban a nagybankok jelentéseivel, emellett pedig fontos inflációs adatok is érkeznek majd.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. július 14. 21:01
×
×
×
×