eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
SA-15 TOR kis hatótávolságú, légvédelmi rakétarendszer. Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Meggyűlt az ukrán drónok baja egy régi orosz fegyverrel – így működik az SA-15

Az ukrajnai háborúban egyre nagyobb szerep jut a légvédelemnek, ezért mindkét fél igyekszik ezen a téren fölényt szerezni.

A brit védelmi minisztérium hírszerzői jelentésekre hivatkozva arról számolt be, hogy az oroszok rendkívül sikeresen használják a – NATO-kód szerint – SA-15, kis hatótávolságú, vagyis legfeljebb 12 kilométerig hatásos, légvédelmi rendszereiket. Ennek a fegyvernek az az elsődleges feladata, hogy oltalmazza a frontvonalban harcoló saját erőket a drónoktól, helikopterektől, bombáktól, tüzérségi gránátoktól és rakétáktól. Vagyis nagyjából mindentől, amit az ellenség a levegőből rájuk zúdíthat.

Az orosz terminológiában 9K330 TOR jelzést viselő rakétakomplexum nem új fejlesztés. Még a múlt század 80-as éveiben kezdték tervezni a 9K33 Osza rendszer leváltására, ami enyhén szólva, nem volt sikertörténet. A katonák igen magasra tették a lécet: olyan fegyvert akartak, ami képes együtt haladni a páncélosokkal, illetve a gépesített gyalogsággal és ezeket az alakulatokat akár menet közben is meg tudja védeni a levegőből érkező támadásoktól.

Végül a rendszer minden elemét, vagyis a rakéták indítóit, valamint a felderítő és tűzvezető lokátorokat, illetve a teljes irányítóközpontot egyetlen lánctalpas járműre integrálták. Azért, hogy menetből is lehessen bármilyen irányba rakétát indítani, a fejlesztők sajátos megoldást alkalmaztak. A rakétákat függőlegesen lövik ki, majd pár méter emelkedés után beindul a főhajtómű és a rakéta orrában lévő kormányfúvókák pillanatokon belül a megfelelő irányba fordítják a szerkezetet. Ezzel nemcsak időt takarítottak meg, hanem megspórolták az indítóállványok mozgatórendszerét is.

A későbbiek folyamán az SA-15-öt más járművekre, például terepjáró teherautóra vagy éppen a sarkvidéki viszonyokra optimalizált lánctalpasokra is ráépítették. De létezik hajófedélzeti változata, sőt olyan is, amit egyetlen konténerben le lehet telepíteni bármilyen fontos épület mellé vagy annak tetejére. Ezzel például repülőterek, erőművek, parancsnoki központok közeli légvédelme oldható meg.

Az SA-15 TOR légvédelmi rakétarendszer, különleges, sarkvidéki változata. Forrás: Wikipédia
Az SA-15 TOR légvédelmi rakétarendszer, sarkvidéki változata. Forrás: Wikipédia

A fejlett elektronikának köszönhetően a személyzet mindössze három főből áll: harcjárművezető, parancsnok, rendszerkezelő. Brit hírszerzői értesülések szerint különösen az ukrán drónok ellen nagyon hatékonyak, bár mint azt az alábbi videó is igazolja, ez nem egyoldalú küzdelem. A SA-15 sem elpusztíthatatlan:

Az ukrajnai hadszíntérre azonban nem jut elég ilyen eszköz, és ezért a katonák szinte folyamatosan fokozott harckészültségben vannak. Mivel az orosz hadsereg hírhedt arról, hogy nem sokat törődik az embereivel, brit vélemény szerint a csapatlégvédelem legnagyobb gondját is a túlhajszolt, fáradt katonák jelentik. Márpedig a szellemi és fizikai túlterheltség már okozott tragédiát éppen egy ilyen rakétarendszerrel kapcsolatban.

2020. januárjában egy, a teheráni nemzetközi reptérről felszálló ukrán utasszállítóval végzett az iráni forradalmi gárda egyik SA-15 TOR rakétarendszere. 176 ember veszett oda a katasztrófában. Az irániak napokig tagadták, hogy közük lenne az ukrán Boeing-737 tragédiájához. Majd beismerték ugyan, hogy ők lőtték le a gépet, de arra hivatkoztak: egy korábbi, amerikai légitámadás miatt a kezelők feszült idegállapotban voltak és nem ismerték fel a radarernyőn az utasgépet. Más kérdés, hogy milyen szintű lehetett az iráni katonák kiképzése, ha egy tőlük távolodó utasszállítót összekevertek egy feléjük tartó drónnal.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×