eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Spanyol zászlót lengetnek a 2017-ben alkotmányellenesen megtartott katalán függetlenségi népszavazás megrendezése miatt elítélt politikusok amnesztiájáról szóló megállapodás ellen tiltakozók a kormányzó Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) madridi székházánál 2023. november 10-én.
Nyitókép: MTI/EPA/EFE/Javier Lizón

Sok helyen tüntettek a készülő katalán amnesztiatörvény miatt Spanyolországban

A katalán szeparatista vezetőknek amnesztiát biztosító, készülő törvény ellen tiltakoztak Spanyolország számos városában a konzervatív Néppárt (PP) felhívására vasárnap.

A beszámolók szerint tízezrek vonultak utcára, a többi közt Sevillában, Valenciában, Salamancában és Barcelonában. Madridban a szervezők egymillió résztvevőről számoltak be, míg a kormányhivatal 80 ezerre tette a tüntetők számát.

A spanyol főváros főtere, a Puerta del Sol zsúfolásig megtelt a spanyol nemzeti és európai uniós zászlókat lengető tömeggel. A magasba tartott transzparensek némelyikére Pedro Sánchez szocialista ügyvivő kormányfő arcképe mellé a "Hazug!" és az "Áruló!" jelzőket írták. "Spanyolország nem eladó" - skandálta többször is a tömeg.

"Nemet mondunk az amnesztiára, nemet a büntetlenségre és igent az egyenlőség Spanyolországára" - hangsúlyozta beszédében Alberto Núnez Feijóo, a PP elnöke.

Mint mondta, Spanyolországnak olyan miniszterelnöke lesz, aki "megvásárolta" újraválasztását partnereinek büntetlenségével.

Véleménye szerint a katalán szeparatista vezetők amnesztiája elleni tüntetéssorozat túlmutat a pártokon. "Azért vagytok itt, mert elveitek vannak, mert nem akarjátok, hogy megfosszanak tőlük benneteket, és mert érdekel benneteket az ország sorsa" - fogalmazott.

Hozzátette: addig nem maradnak csendben, amíg újabb általános parlamenti választásokon nem "beszélhetnek".

A tüntető tömegben a magát a Néppártól jobbra pozicionáló Vox párt is képviseltette magát. Santiago Abascal pártelnök újságíróknak nyilatkozva folyamatos tiltakozóakciókra szólított fel az elkövetett "államcsínnyel" szemben.

A Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) várhatóan a jövő héten nyújtja be a parlamentnek az úgynevezett amnesztiatörvény javaslatát, amely a 2014-ben megrendezett függetlenségi konzultáció, és a 2017-es, alkotmányellenesnek nyilvánított népszavazás miatt jogi eljárás alá vont személyekre vonatkozik, de ennél egy szélesebb, 2012-től 2023-ig tartó időszakot ölel fel.

A szocialisták a törvényjavaslatnak köszönhetően megszerezték a spanyol parlament katalán függetlenségi pártjainak támogatását Pedro Sánchez kormányfővé választásához,

akit október elején kért fel a posztra IV. Fülöp király, miután a júliusi általános választásokon győztes PP elnöke nem kapta meg a törvényhozás támogatását.

Pedro Sáncheznek saját pártja 121 képviselője mellett további 55 támogató szavazatra volt szüksége ahhoz, hogy újból kormányfő lehessen. Hét párttól összesen 178 igen szavazatra számíthat a parlamenti voksoláskor, amelyet várhatóan a jövő hét második felére tűz ki az alsóház elnöke.

Az amnesztia ellen hetek óta zajlanak tüntetések Spanyolországban. A PSOE madridi székházánál kilenc napja minden este tiltakozók gyűlnek össze. A megmozdulás több alkalommal is összetűzéshez vezetett a helyszínt biztosító rendőrökkel. Vasárnapra virradó éjjel heten megsebesültek, köztük négy rendőr, és 13 embert őrizetbe vettek, köztük öt fiatalkorút.

A hatóság tájékoztatása szerint a tiltakozók többsége békés, azonban a közéjük vegyülő radikális csoportok konfliktusokat okoznak.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×