Elemzők szerint aligha véletlen, hogy a bajor politikus épp most javasolt "történelmi" kormányváltást. A fő ok a 2021 decembere óta hatalmon lévő, hárompárti baloldali kormánykoalíció páratlan népszerűtlensége, amit a legfrissebb felmérések minden korábbinál szemléletesebben bizonyítanak.
Egyes feltételezések szerint ugyanakkor Söder ezzel a javaslattal igyekezett növelni saját népszerűségét annak nyomán, hogy pártja a közelmúltban évtizedek óta legrosszabb eredményével nyerte meg a Bajorországban tartott tartományi választást.
Mindenesetre a CSU elnöke – akit a konzervatív pártszövetség legesélyesebb kancellárjelöltjeként emlegetnek a 2025 őszi országos parlamenti választásokon – beérte azzal, hogy a szövetség nevében az SPD mellé "nemzetmentőként" kisebbik koalíciós partnernek ajánlkozott. Söder szerint a szociáldemokraták és a konzervatívok koalíciója a 2025-ös választásokig maradna hatalmon. Úgy vélekedett, hogy mindezt a józan ész diktálja, különös tekintettel arra, hogy a német lakosság – mint fogalmazott – "kezd kételkedni a demokráciában".
A bajor politikus a jelenlegi helyzetet a nemzetiszocialisták hatalomra kerüléséhez vezető Weimari Köztársasághoz hasonlította. Ennek kapcsán pedig a radikális jobboldalinak tartott, elsősorban a bevándorlás elleni harcot zászlajára tűző Alternatíva Németországnak (AfD) párt rendkívüli erősödésére utalt. A nem csak az egykori keleti tartományokban, hanem a nyugatiakban is egyre nagyobb támogatottsággal rendelkező párt néhány százalékkal áll csak a listavezető CDU/CSU mögött, de nagy fölénnyel előzi az SPD-t, továbbá a zöldeket és a szabad demokratákat a közvélemény-kutatásokban.
Markus Söder az általa indítványozott rendkívüli nagykoalíciónak hatásos nevet is adott, azt ugyanis
a "nemzeti észszerűség" kormányának keresztelte el.
A nagykoalíció nem számít ritkaságnak a háború utáni Németországban, arra azonban még nem volt példa, hogy egy ellenzéki párt "félidőben" koalíciós partnernek ajánlkozva rendkívüli kormányváltást javasolt.
Értesülések szerint Söder nem "saját szakállára" állt elő indítványával, hanem erről előző este tájékoztatta a nagyobbik konzervatív párt, a Kereszténydemokrata Unió ( CDU) vezetőit. A testvérpárt elnöke, Friedrich Merz állítólag teljes egyetértéssel fogadta Söder indítványát. A bajor miniszterelnök mindenekelőtt a tartományok és általánosságban a lakosság által túlzottan liberálisnak tartott kormányzati menekültpolitikában sürgetett gyökeres változást. Szerinte a kormánykoalíció immár nem cselekvőképes.
"Németország súlyos problémákkal néz szembe, a demokrácia legnehezebb megpróbáltatása előtt áll" – hangoztatta Markus Söder. Az uniópártoknak készen kell állniuk arra, hogy vállalják a kormányzati felelősséget – tette hozzá.
A legfrissebb közvélemény-kutatási adatok megerősítik, hogy rohamosan csökken a kormánypártok támogatottsága. Eszerint a megkérdezettek 62 százaléka vélekedik úgy, hogy a Scholz vezette kormány rosszul végzi munkáját, és mindössze 32 százalék van ellenkező véleményen. Ugyanakkor alig több mint 50 százalék vallotta azt, hogy egy, a konzervatívok vezette kormány gyökeres változást hozna.
Ami az egyes pártok támogatottságát illeti, a CDU/CSU pártszövetség 30 százalékkal áll az első helyen, míg az AfD 21 százalékkal a másodikon. Ha most vasárnap tartanák a választásokat, az SPD 15, a Zöldek Pártja 14, a liberális FDP 5 százalékra számíthatna.
A szociáldemokrata Olaf Scholz kancellár nem reagált Söder javaslatára.
Azt ugyanakkor szintén a ZDF jelentette, hogy a koalíciós pártok rendkívüli tanácskozásra ülnek össze, és mindenekelőtt a menekültpolitika szigorításáról tárgyalnak.