eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: lng.hr

Van még európai ország, amelyik egyelőre képtelen elszakadni az orosz gáztól

Összességben csökkent Spanyolország földgázimportja, de ezen belül egyre nagyobb arányban támaszkodik a cseppfolyósított orosz földgáz behozatalára a madridi ökológiai minisztérium jelentése szerint.

Júliusban a földgázimport 28 százaléka származott orosz LNG-szállításokból, szemben az egy évvel korábbi 14,5 százalékkal. Oroszország így a második legnagyobb földgázszállítóvá lépett elő Algéria után, ahonnan a Földközi-tengeren át fektetett csővezetéken érkezik a földgáz.

A Spanyolországba egyéb beszerzési forrásokból, Nigériából, Norvégiából, Katarból és az Egyesült Államokból érkező földgáz mennyisége csökkent júliusban.

Az év első hét hónapjában a Spanyolországba irányuló orosz gázszállítások 70 százalékkal nőttek és 21 százalékát adták a teljes spanyol földgázimportnak.

Spanyolország földgázigényét teljes egészében importból fedezi.

Egy elemzés szerint cseppfolyósított földgázból az Európai Unió a január-júliusi periódusban 40 százalékkal többet importált Oroszországból az ukrajnai háború előtti helyzethez, 2021 azonos periódusához képest. Az EU vezetékes földgázimportja azonban visszaesett a tavalyihoz képest részben az Északi Áramlat vezetékek felrobbantása, részben az Oroszországra kivetett nyugati szankciók miatt.

Pénteken Brüsszelben az EU soros elnökségét betöltő Spanyolország ökológiai átmenetért és a demográfiai kihívásért felelős minisztere, Teresa Ribera kijelentette, hogy rövid távon nem tervezik az orosz LNG-import betiltását, mivel egy ilyen lépés olyan árrobbanást idézne elő, amely megbénítaná az EU gazdaságát.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×