"Több mint 250 millió embert fenyeget súlyos élelmiszerbizonytalanság világszerte. Azáltal pedig, hogy az orosz erők szándékosan támadnak ukrán tengeri kikötőket, a Kreml megtagadja tőlük az élelmiszert" - fogalmazott újságíróknak Charles Michel Újdelhiben, ahova a húsz legfejlettebb és legnagyobb feltörekvő gazdaságot tömörítő G20-csoport hétvégi csúcstalálkozójára érkezett.
Michel emellett leszögezte: teljes mértékben cinikus Moszkva ama ajánlata, mely egymillió tonna gabonát ígért az afrikai országoknak.
"A gabonát szállító hajóknak biztonságban kell kijutniuk a Fekete-tengerre" - szögezte le Michel, kiemelve, hogy az ENSZ égisze alatt megkötött gabonaegyezmény eredetileg 32 millió tonnányi gabona szállítását tette lehetővé, elsősorban fejlődő országok számára.
- A Fekete-tengeren áthaladó ukrán gabonaexport orosz blokádja várhatóan a csúcs egyik legfontosabb témája lesz.
- Az orosz kormány júliusban nem hosszabbította meg a korábban kétszer megújított megállapodást, azzal vádolva a Nyugatot, hogy akadályozza Oroszország saját gabona- és műtrágyaexportját, amely szintén az egyezség része.
- Ezt követően fokozta támadásait a dél-ukrajnai Odessza és Mikolajiv megyékben, ahol az ukrán gabonaexport szempontjából kulcsfontosságú kikötők és platformok találhatók.
- A Kreml álláspontja szerint a megállapodás nem érte el célját, az egyezmény segítségével nem sikerült megszüntetni az éhínséget Afrikában. Vlagyimir Putyin orosz elnök a hónap elején leszögezte, hogy mindaddig nem lesz visszatérés az ukrán gabona, valamint az orosz élelmiszer és műtrágya kiviteléről megkötött kezdeményezéshez, amíg a Nyugat nem teljesíti az ezzel kapcsolatban Moszkvának tett ígéreteit.
- Mind Oroszország, mind Ukrajna a világ vezető gabonaexportőrei közé tartozik.
Pénteki interjúja során Michel elmondta továbbá azt is, hogy a küszöbön áll az Afrikai Unió csatlakozása G20-csoporthoz, az ügyben elért konszenzust pedig jó jelnek nevezte.
Jelenleg az Európai Unió a G20 egyetlen régiós szervezete.
Diplomáciai források mindazonáltal azt mondták a sajtó képviselőinek, egyelőre nem tudni, az Afrikai Unió csatlakozására mikor kerülhet sor, ám elképzelhető, hogy a G20-ak brazíliai vagy 2025-ös, dél-afrikai csúcstalálkozóján már teljes jogú tagként lehet jelen.
A szervezet 55 tagállamból áll, köztük van a vitatott hovatartozású Nyugat-Szahara is, melynek ügyében Algéria és Marokkó között diplomáciai viszály robbant ki.