eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
A Roszkozmosz orosz állami űrügynökség felvételén felbocsátják a Szojuz-2.1b hordozórakétával és Fregat gyorsítóblokkal összekapcsolt Luna-25 Holdra szálló űrszondát az Amuri területen levő Vosztocsnij űrrepülőtérről 2023. augusztus 11-én. Az automatikus kutatóállomás érkezése a Hold déli pólusára várható. Feladata a Hold belső szerkezetének vizsgálata és az erőforrások, köztük a víz felkutatása lesz.MTI/EPA/Roszkozmosz
Nyitókép: MTI/EPA/Roszkozmosz

Kiss László: az orosz űrszonda mérföldkő volt, de még nem ért véget az űrverseny

Lezuhant az orosz Luna-25 űrszonda, amely a kísérő holdunkon víz után kutatott volna. Az ELKH Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója szerint idén még bőven lesznek missziók az égitesten.

Negyvenhét évvel a Luna-24 jelzésű űrszonda után "ambiciózus misszió" volt a mintegy 1,6 tonnányi, nagyobb személygépkocsi méretű Luna-25 fellövése az égi kísérőnk déli pólusvidékére. Az űrszonda tíz nappal ezelőtt, augusztus 11-én indult, a Hold körüli pályára 16-án állt, és szombaton, magyar idő szerint kora délután volt egy pályamódosítás, aminek következtében egy, már a Hold felszíne felé tartó pályára került volna.

"Úgy tűnik a jelenleg rendelkezésre álló adatokból, hogy túl nagyot lassítottak rajta, és a pálya túlságosan lerövidült. Ment volna még egy kört a Hold körül, ehelyett 19-én valamikor délutáni órákban becsapódott a Hold felszínére" – mondta az InfoRádióban Kiss László csillagász, az ELKH Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója.

A szakértő szerint ez az eset mutatja, hogy

a Holdig még "relatíve könnyű" eljutni,

de adott esetben egy éven keresztül kell vizsgálni például az égitesten a jég, illetve a víz jelenlétét, a rendkívül ritka légkört. "Ami a Luna 25-nek volt a terve, az nem egy egyszerű feladat" – jegyezte meg a csillagász, aki szerint ez az oroszoknak kudarc, mi pedig szurkolhatunk az idei évben még hátralevő egyéb kísérleteknek.

Idei űrmissziók

Augusztus 23-án, szerdán, magyar idő szerint délután fél három környékén az indiai Chandrayaan-3 száll le a Holdra, ami egy kisebb holdautót is magával visz, mintákat vesz. Augusztus 26-án, vagyis öt nap múlva pedig a japánoknál indul el a 120 kilogrammos SLIM nevű (Smart Lander for Investigating Moon) szonda küldetése, ami nagyjából 10-szer kisebb a Luna-25-nél.

Novemberben egy amerikai magáncég leszállója, a Nova-C indul el a Hold felé. Idén várható még a magyar vonatkozásokkal is bíró Peregrine Lander, ami egy Astrobotic Technology nevű amerikai magáncég vállalkozása, és ami a Puli-kísérletet viszi magával: "szaglássza" a holdi víz jelenlétét.

"Egyáltalán nem ért véget a holdi űrverseny, ez itt most egy nagy mérföldkő volt, ami átalakult egy emlékkővé. Még vannak a csőben többen is idén, legalább 4-en, akik holdunk felé haladnak, ami azt mutatja, hogy az égi kísérőnk iránti érdeklődés nem csökkent"' – zárta gondolatát Kiss László csillagász.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×