eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: OceanGate

Öreg "játékkonzol", türelmetlenség, anyaghiba, teszthiány - Évek óta aggódtak, hogy baj lesz a Titannal

Továbbra is a távvezérelt járművekre szegeződik a figyelem, ezek gyűjtik be a szerencsétlenül járt kis tengeralattjáró roncsait az óceán fenekéről.

A keresésben áttörést hozó távvezérelt víz alatti járművek két nagyobb törmelékhalmazra bukkantak: az egyik a Titan farkát, a másik az óceánfenékre érést segítő talpát is tartalmazta, ezekből a nyomokból következtettek arra, hogy a tengeralattjáró a mélyben szétrobbant - írja a BBC.

A haditengerészet most feltehetően minden lehetséges maradványt begyűjt, hogy kiderítse, pontosan mitől és hogyan következett be a tragédia, vélekedik Ryan Ramsey, a brit királyi haditengerészet egykori tengeralattjáró-kapitánya.

"Fekete doboz nincs, így az utolsó pillanatokról nem alkothatunk pontos képet"

- fogalmazott, de ezt leszámítva a folyamat nagyon hasonló ahhoz, ahogyan egy lezuhant repülő kapcsán vizsgálódnak.

Ha a Titan darabjai felszínre kerülnek, a szakértők mikroszkopikus töréseket keresnek majd a karbonszálas struktúrában.

Ez segíthet abban, hogy kiderítsék, mi okozhatta az öt ember halálával járó balesetet.

Minden egyes darabot alaposan, mikroszkóp alatt vizsgálnak meg, hogy lássák a szénszálak irányát, és olyan szakadásokat keressenek, amelyek a törés pontos helyére utalnak.

A nagy kérdés az, vajon szerkezeti hiba okozta-e a tragédiát.

Ha ez a helyzet, akkor a szerkezet hihetetlenül nagy nyomásnak volt kitéve, ami nagyságrendileg az Eiffel-torony súlyának felel meg, amely annak erős szétrobbanásához vezetett - mondja Blair Thornton professzor a Southamptoni Egyetemről.

Ha ez valóban így történt, akkor kérdés, hogy a baleset a megfelelő tesztelés hiánya miatt történt-e, ahogyan azt egyes szakértők feltételezik.

"A szénszálak a szerkezetükben lévő belső hibák miatt károsodhatnak" - mondja Roderick A Smith professzor, a londoni Imperial Imperial College professzora. Szerinte a szénszál és a titán közötti kötések nagyon gondos vizsgálatot igényelnek.

Egy szakértő, William Kohnen már 2018-ban kifejezte aggodalmát a Titannel kapcsolatban: aggályosnak tartotta, hogy független szakértő nem hitelesítette annak biztonságosságát.

Levelet írt az OceanGate-nek, melyben úgy fogalmazott: egyetlen balszerencsés eset lenullázhatja a kereskedelmi tengeralattjárós merülések makulátlan biztonsági statisztikáját.

"Félelmünk az, hogy az OceanGate által elfogadott jelenlegi kísérleti megközelítés olyan negatív (a kisebbektől a katasztrofálisig terjedő) eredményeket hozhat, amelyek az ágazatban mindenki számára súlyos következményekkel járnak" - állt a levélben, melyet Stockton Rushnak, a Titan elhunyt utasai egyikének címzett annak idején.

Kohnen a tragédia után nyilatkozott a Sky Newsnak, elmondva: csak akkor szabad ilyen merüléseket végezni, ha az ember teljesen biztos magában.

"Neptun nem türelmes az emberrel - ha elrontjuk, akkor elrontjuk, és megfizetjük az árát. A szabályaink épp a korábban elkövetett hibáink miatt születtek, minden, amit megtanultunk, megjelenik az engedélyekben, amelyeket kiadunk"

- tette hozzá.

Kohnen szerint a szabályozó testületeknek való megfelelés kritikus jelentőségű lett volna az OceanGate számára, de Rush úgy vélte, csak hátráltatják őt.

"Az OceanGate modellje a szabályok megszegése volt abban a hitben, hogy jobban és gyorsabban oldanak meg problémákat másoknál. Egyetlen másik cégnek sincs ötfős tengeralattjárója, amely 4000 méter mélyre merülne. Léteznek ilyen járművek, de azok a pilótával együtt három embert visznek le, és erre megvan minden engedélyük. Öt emberrel lemenni nagy kihívás, nagy precizitás kell hozzá" - fogalmazott.

Mint elmondta, vannak 6000-7000 méter mélyre merülő járművek is, de ezek is engedélyezettek.

A Titan korábbi utasai közt többen is kifejezték már azzal kapcsolatos gondolataikat, hogy mennyire nem érezték magukat biztonságban odalenn a tengeralattjáróban, amelyet

egy régi PlayStation-kontrollerrel irányítottak

több ezer méter mélységben.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×