eur:
411.62
usd:
395.31
bux:
79719.67
2024. november 22. péntek Cecília
Henry Kissinger volt amerikai külügyminisztert a kínai államfővel, Hszi Csin-pinggel tartott találkozóján a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2018. november 8-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Thomas Peter

"Nem csak a Kreml hibás a háborúért" – mondja Henry Kissinger

Henry Kissinger, a korábbi amerikai külügyminiszter a háború okai között említette, hogy korábban tárgyalások kezdődtek Ukrajna esetleges NATO-csatlakozásáról. A szombaton 100. életévét betöltő politikus a Die Zeit című német hetilapnak nyilatkozott.

Henry Kissinger – aki 1923. május 27-én a németországi Fürthben született – 1973 és 1977 között külügyminiszerként két elnök, Richard Nixon és Gerald Ford alatt szolgált. Az interjúban emlékeztetett: már 2014-ben kétségeit fejezte ki azzal a törekvéssel kapcsolatban, hogy Ukrajnát "meghívják" a NATO-ba.

"Ezzel az események olyan sorozata vette kezdetét, amelyek a jelenlegi háborúba torkolltak"

– vélekedett az elmúlt hónapokban több interjút is adó korábbi diplomata.

Henry Kissinger hangsúlyozta, hogy Vlagyimir Putyin könyörtelen agressziós háborút indított Ukrajna ellen.

"A háború maga és annak módja rendkívül könyörtelen, az orosz támadást vissza kell verni" – jelentette ki, hozzátéve, hogy támogatja az ukránok és a Nyugat ellenállását. Oroszország nem nyerhet – jelentette ki. Ugyanakkor megerősítette azt a korábbi meggyőződését, amely szerint nem volt bölcs dolog az egykori keleti blokk valamennyi országának a NATO-ba történt felvételét összekapcsolni Ukrajna csatlakozási meghívásával.

Akkoriban – mint emlékeztetett – azon a véleményen volt, hogy Ukrajna számára a legjobb, ha semleges marad, mégpedig egy, a finnországiéhoz hasonló státusszal.

Azt ugyanakkor az interjúban teljes mértékben támogatta, hogy a háború befejeződése után Kijev felvételt nyerjen a szövetségbe.

"Most, hogy nincs semleges övezet többé a NATO és Oroszország között, jobb a Nyugat számára, ha Ukrajna is taggá válik" – jelentette ki, emlékeztetve arra, hogy Finnország már felvételt nyert a szövetségbe.

Elmondta továbbá, nem hiszi azt, hogy Putyin atomfegyvert vet be Ukrajna ellen, de teljességgel nem zárta ki.

"Minél inkább érinti a háború az orosz identitás lényegét, annál nagyobb lesz annak valószínűsége, hogy megteszi"

– tette hozzá. Bírálta ugyanakkor, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatási parancsot adott ki Putyin ellen. "Putyin a bíróság előtt? Inkább ne!" – fogalmazott. Szerinte lehetetlenné vagy sokkal nehezebbé válna egy háború megfékezése, ha annak kimenetelét egy politikai vezető személyes sorsával kapcsolják össze.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Eljött a nagy fordulat ideje – Ezeket a részvényeket kell most venni

Eljött a nagy fordulat ideje – Ezeket a részvényeket kell most venni

Hiába zajlott le már több, mint két hete az amerikai elnökválasztás, a "Trump trade" továbbra is dübörög, sőt, a januári beiktatást követően akár még markánsabb kilengések is jöhetnek. A 100 ezer dolláros álomszint körül táncol a bitcoin, de nem csak a kriptotér lett nagyon izgalmas, a befektetők gőzerővel keresik, hogy melyik szektorok profitálhatnak a republikánus elnök második ciklusából. Egy ilyen történelmi jelentőségű választást követően, ebben a turbulens és bizonytalan geopolitikai környezetben adódik a kérdés: mi az, amit még nem áraztak be a piacok? Melyik szektor, mely vállalatok nyerhetnek még nagyot Donald Trump elnökségével hosszabb távon? Ezzel kapcsolatban mutatunk most egy izgalmas lehetőséget, amiben egyébként nem csak Donald Trump miatt lehet most nagy fantázia.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×