Infostart.hu
eur:
399.19
usd:
343.36
bux:
100655.18
2025. július 18. péntek Frigyes
Savkat Mirzijojev üzbég, Emomali Rahmon tádzsik, Kaszim-Zsomart Tokajev kazah, Hszi Csin-ping kínai, Szadir Zsaparov kirgiz és Serdar Berdymukhamedov türkmén elnök (b-j) a Kína és a közép-ázsiai országok csúcstalálkozóján a kínai Senhszi tartomány székhelyén, Hszianban 2023. május 19-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Reuters pool/Florence Lo

Volt szovjet tagállamok vezetőit fogadta a kínai elnök

Kína és Közép-Ázsia használja ki teljes mértékben az együttműködési lehetőségeket a kereskedelem, a gazdaság és az ipar területén – szólított fel a kínai államfő.

Hszi Csin-ping a közép-kínai Hszianban látta vendégül az öt volt szovjet köztársaság (Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán) államfőjét az első ízben megrendezett csúcstalálkozón.

A politikus kezdeményezte, hogy a résztvevő országok „teljes mértékben használják ki a hagyományos együttműködés lehetőségeit a gazdaság, a kereskedelem, az ipari kapacitás, az energia és a közlekedés terén” – idézte a beszédet a Hszinhua kínai állami hírügynökség által.

Hangsúlyozta továbbá, hogy fejleszteni kell a növekedés új motorjait, a pénzügyeket, a mezőgazdaságot, akárcsak az egészségügyet és a digitális innovációt, továbbá tenni kell a szegénység csökkentése, az alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátás érdekében.

Hszian, 2023. május 18.
Hszi Csin-ping kínai államfő (j4) és Savkat Mirzijojev üzbég elnök (b5) kétoldalú megbeszélése a kínai-közép-ázsiai csúcstalálkozó mentén az északnyugat-kínai Hszianban 2023. május 18-án, a Senhszi tartomány fővárosában tartott kétnapos csúcstalálkozó első napján.
MTI/EPA pool/Mark Cristino
Hszian, 2023. május 18. Hszi Csin-ping kínai államfő (j4) és Savkat Mirzijojev üzbég elnök (b5) kétoldalú megbeszélése a kínai-közép-ázsiai csúcstalálkozó mentén az északnyugat-kínai Hszianban 2023. május 18-án, a Senhszi tartomány fővárosában tartott kétnapos csúcstalálkozó első napján. MTI/EPA pool/Mark Cristino

Ez az első Kína-Közép-Ázsia csúcstalálkozó azóta, hogy az ázsiai óriás 1992-ben, a Szovjetunió összeomlása után diplomáciai kapcsolatokat létesített ezekkel a köztársaságokkal.

A kínai államfő beszédében kitért arra is, hogy a régiónak és Kínának vezető szerepet kell vállalnia a vázolt projektben, és el kell mélyíteni a kölcsönös stratégiai bizalmat az "örök barátság fenntartása" érdekében.

Hangsúlyozta továbbá a biztonsági együttműködés kiterjesztésének szükségességét a Peking által a térség „három gonoszának” nevezett szeparatizmus, terrorizmus és szélsőségességek elleni küzdelem érdekében.

A hat országnak határozottan szembe kell szállnia a régió országainak belügyeibe való külső beavatkozással és a „színes forradalmak” kirobbantására irányuló kísérletekkel – tette hozzá.

A találkozót – amelynek célja a gazdasági és kulturális kapcsolatok erősítése ezekkel a Moszkvához hagyományosan közelebb álló országokkal – egy időben tartják azzal az értekezlettel, amelyen a legfejlettebb gazdaságú országokat tömörítő G7-csoport (Hetek) vezetőivel találkoznak Japánban.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Bendarzsevszkij Anton: árulkodó jel, hogy Kijev új vizsgálatot rendelt el Sebestyén József halála ügyében

Bendarzsevszkij Anton: árulkodó jel, hogy Kijev új vizsgálatot rendelt el Sebestyén József halála ügyében

A posztszovjet térség szakértője szerint Ukrajnának politikailag nem érdeke az, hogy a vizsgálat során bebizonyosodjon, hogy a toborzóiroda munkatársai hibáztak. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója úgy látja, mélypontra jutott a magyar–ukrán viszony.

Németország is elutasítja az Európai Bizottság költségvetési tervezetét

Rendkívüli határozottsággal utasította el a Merz-kormány az Ursula von der Leyen által előterjesztett hosszú távra szóló uniós költségvetésitervezetet. Berlin szerint a tagállamoknak most mind mindenekelőtt a nemzeti költségvetésekre kell koncentrálniuk.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.18. péntek, 18:00
Németh Zsolt
az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke
Csődbe ment a nagy magyar utazási iroda, de ezzel nincs vége a háborúnak

Csődbe ment a nagy magyar utazási iroda, de ezzel nincs vége a háborúnak

„Megölték az Unitravelt” – ezzel a drámai mondattal zárta közleményét a fizetésképtelenséget bejelentő, közel 40 éve működő magyar utazási iroda. A cég bukása jól mutatja, milyen árat fizethet egy hagyományos szereplő a hazai turisztikai piacon kialakult, példátlan árversenyben, amelyet új, külföldi hátterű cégek – élükön a lengyel tulajdonú ITAKA-val – diktálnak. Az ITAKA dinamikusan változó árképzéssel, rendkívül alacsony last minute ajánlatokkal és jelentős tőkével lépett be a piacra, hogy pozíciókat szerezzen, akár veszteségek árán is. A piaci szereplők szerint tovább folytatódhat az öldöklő verseny, amit a kisebb cégek nehezen bírnak majd.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×