eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Luxury royal cupcakes, with purple velvet background, all cupcakes have a metal crown as a topper, including the royal crown, union jack flags decorate the cupcakes,
Nyitókép: TraceyAPhotos/Getty Images

Nagy-Britannia: újból fellángolt a vita a monarchia jövőjéről

III. Károly koronázása ismét felvetette a kérdést: szükség van-e még a királyságra?

Már ezrek gyűltek össze a Buckingham palotához vezető The Mall sugárút mindkét oldalán, hogy majd közvetlen közelről láthassák az új királyi párt.

A szertartást Justin Welby, Canterbury érseke vezeti majd. Az évszázados hagyományokat követve ő fogja királlyá koronázni III. Károlyt.

Közben London belvárosában, a Trafalgar téren monarchia ellenes tüntetők demonstráltak. A magukat Köztársaságiaknak nevező tiltakozók közül hat embert, köztünk a tüntetés szervezőjét, letartoztatta a rendőrség.

A YouGov legutóbbi közvélemény-kutatása szerint a britek 58%-a támogatja a monarchiát, 26%-uk pedig inkább választott államfőt szeretne. Mint arra a BBC is emlékeztet: az Egyesült Királyságban sok eltérő vélemény létezik arról, hogy szükségünk van-e még monarchiára.

A Guardian rovatvezetője, Polly Toynbee úgy gondolja, hogy a monarchiának el kellene tűnnie, hiszen az az öröklött gazdagság szimbóluma, ami egyre kevésbé elfogadható egy modern társadalomban.

Billy Bragg énekes viszont úgy gondolja, hogy meg kell őrizni a monarchiát, bár megszüntetné alkotmányos szerepét. A BBC által idézett nyilatkozatában reményét fejezi ki, hogy Nagyé-Britanniának egy napon lesz végre írott alkotmánya, a Buckingham-palotát pedig múzeummá alakítják át.

Jason Arday professzor ugyancsak megkérdőjelezte az emberek ragaszkodását a monarchiához. Szerinte, a mostani nehéz gazdasági helyzetben sokat segítene az embereknek, ha szétosztanák köztük a királyi család vagyonát.

Egy ismert publicista Charles Moore azonban nem ért egyet a királyi vagyon szétosztásáéval, bár elismeri, hogy annak azért lenne pozitív hatása. Viszont úgy érvel, hogy királyság megléte garanciát jelent Nagy-Britannia egységére.

Ezzel a véleménnyel ért egyet Juliet Samuel, a Times rovatvezetője is. A BBC által idézett újságíró úgy véli: a monarchia, ha lassan is, de változik.Szokásai, rituáléi pedig nagyban hozzájárulnak a brit szuverenitás és nemzeti öntudat erősítéséhez.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Jakabos Zsuzsanna: láttam, hogy mennek tönkre sokan abban, hogy mindenáron olimpiai bajnokok akarnak lenni

Jakabos Zsuzsanna: láttam, hogy mennek tönkre sokan abban, hogy mindenáron olimpiai bajnokok akarnak lenni

Nem hagyta abba az úszást, de már más dolgok után is érdeklődik az Európa-bajnok, aki sajnálja, hogy nem sikerült kijutnia a párizsi olimpiára, de egyben nagyon büszke magára, hogy komoly vívódások után megpróbálta. Jakabos Zsuzsanna arról is beszélt az InfoRádióban, hogy nem feltétlenül jó, ha egy gyerek azzal a céllal kezd el sportolni, hogy olimpiai bajnok akar lenni.

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×