eur:
404.15
usd:
354.28
bux:
93480.82
2025. április 29. kedd Péter
Penghu, 2017. május 25.Tajvani katonák a hadsereg 33. alkalommal megrendezett Han Kuang (Kínai Dicsőség) fedőnevű hadgyakorlatán a dél-tajvani Penghuban 2017. május 25-én. (MTI/EPA/Ritchie B. Tongo)
Nyitókép: MTI/EPA/Ritchie B. Tongo

Peking farkast kiáltott, nem is akárkire

A kínai védelmi minisztérium szóvivője szerint Tajvan "farkasokat" hív magához azzal, hogy az Egyesült Államok védelmi iparának képviselői számára fórumot rendez a szigeten.

Tan Ko-fej arra a szerdai tajpeji bejelentésre reagált, amely szerint Tajvanon a jövő héten tajvani-amerikai védelmi ipari fórumot tartanak, mintegy 25 amerikai iparági képviselő részvételével. A találkozó célja a vállalatközi kapcsolatok erősítése, az együttműködés lehetőségeinek feltárása. Sajtóértesülések szerint a vezérszónok Steven Rudder, az amerikai tengerészgyalogság korábbi csendes-óceáni parancsnoka lesz.

Kínában "rendkívüli aggodalmat" keltett a fórum híre - mondta Tan, és kifejtette, hogy "ezek a hadiipari komplexumok" mindig is lelkesen árulják fegyvereiket szerte a világon, ezzel háborút exportálva és jelentős profitra szert téve. A Tajvanon kormányzó politikai erőre utalva hozzátette: "Az, hogy a Demokratikus Haladás Pártjának vezetői farkasokat hívnak az otthonukba, visszataszító és súlyos katasztrófát hoz a tajvani honfitársakra".

Pekingben aggodalommal figyelik Tajvan egyre nagyobb méretű fegyvervásárlásait.

Washington legutóbb márciusban hagyott jóvá egy 619 millió dolláros csomagot, amely fejlett harci eszközöket, köztük közepes hatótávolságú levegő-levegő rakétákat, radarállomásokat és egyéb felszereléseket tartalmaz.

A pekingi vezetés az "egy Kína" elv hangoztatása mellett következetesen kinyilatkoztatja, hogy Tajvan függetlenedését akár erővel is megakadályozná. Emellett időről időre emlékeztet a három kínai-amerikai közös nyilatkozatra, amelyek közül az elsőt 1972-ben Sanghajban, a másodikat a két ország közötti diplomáciai felvétel alkalmával 1979. január 1-én, a harmadikat 1982-ben írták alá. Ezek mindegyikében leszögezik, hogy Tajvan Kína része, és a legutóbbiban, amely Ronald Reagan elnöksége idején született, az Egyesült Államok kormánya kinyilvánítja, hogy nem törekszik hosszú távú fegyvereladásokra Tajvan számára, sem mennyiségben, sem értékben nem növeli fegyvereladásait Tajvannak, mi több: szándéka szerint folyamatosan csökkenteni fogja a Tajvanra irányuló fegyvereladásokat.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Szabados Gábor: nem a bajnoki cím, hanem a teljesítménye miatt lett még értékesebb futballista Szoboszlai Dominik

Szabados Gábor: nem a bajnoki cím, hanem a teljesítménye miatt lett még értékesebb futballista Szoboszlai Dominik

A Transfermarkt adatai szerint a magyar labdarúgó-válogatott csapatkapitánya a Liverpool keretének harmadik legértékesebb játékosa. A sportközgazdász az InfoRádióban elmondta: Szoboszlai Dominik karrierjében a Premier League megnyerése szakmailag felülmúlja a 2024-es Eb-szereplést, és óriási tett, hogy bebizonyította, hosszabb távon is alapemberként lehet rá számítani egy topklubnál.

Bendarzsevszkij Anton: kockázatos lépéseket fontolgat Donald Trump

Hírügynökségek, elemzők arra számítanak, hogy a héten előrelépés, vagy akár fordulat jöhet az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos tárgyalásokban. Bendarzsevszkij Antont, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatóját kérdeztük arról, hogy szerinte mennyire biztatóak a jelek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.29. kedd, 18:00
Szomráky Béla
újságíró, Olaszország-szakértő
Önműködő csodaanyagot fedeztek fel, ami megoldhatja az energetika legnagyobb problémáját

Önműködő csodaanyagot fedeztek fel, ami megoldhatja az energetika legnagyobb problémáját

Az energiatermelés és az energiahatékonyság területén óriási áttörést értek el kínai kutatók egy új, önalkalmazkodó hőszabályozó bevonattal. Ez az innováció képes automatikusan váltani a hűtési és a fűtési üzemmódok között anélkül, hogy külső energiára lenne szüksége. A megoldás különösen fontos a globális felmelegedés elleni küzdelemben, hiszen az épületek hőszabályozása jelenleg a világ energiakibocsátásának jelentős részéért felelős – derül ki a Nautre-ben publikált kutatásból.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×