eur:
411.23
usd:
392.84
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
A svéd parti őrség felvételén földgáz bugyog fel az Északi Áramlat 2 csővezetékből a Balti-tengeren, svéd felségvizeken 2022. szeptember 28-án. Négy nap alatt ez a negyedik hely, ahol megsérült az orosz gázt szállító Északi Áramlat 1 és 2 gázvezeték. A négy lyukból kettő Svédország, kettő pedig Dánia kizárólagos gazdasági övezetében van. Svéd szeizmológusok 26-án két robbanást észleltek a vezetékpár nyomvonalán.
Nyitókép: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Svéd parti őrség

Vezetékrobbanás - Dániának orosz segítséget kell kérnie

A dán kormány korábban azt mondta: nem támogatja, hogy Moszkva részt vegyen az incidens kivizsgálásában, de most technikai támogatásra szorul egy henger alakú tárgy felhozatalában.

A dán energiaügynökség az Északi Áramlatot üzemeltető vállalat segítségét kérte a gázvezeték közelében talált, henger alakú tárgy begyűjtéséhez - derült ki egy csütörtök este nyilvánosságra hozott közleményből.

Egyelőre nem tudni, hogy mikor kerülne sor a műveletre, ahogy azt sem, mit válaszolt az üzemeltető - amelynek

a Gazprom orosz energiavállalat többségi részvényese

- a dán javaslatra.

A tárgyat, amelyet nem azonosítottak, de az energiaügynökség szerint nem jelent biztonsági kockázatot, a dán hadsereg segítségével fogják felszínre hozni.

Egy tavaly szeptember végén elkövetett szabotázsakcióban megrongálódott az Északi Áramlat és az Északi Áramlat 2 gázvezeték, amely Oroszországból szállított földgázt Európába a Balti-tengeren keresztül. Az ügyben Svédország, Dánia és Németország vizsgálatot indított, de egyelőre nem sikerült tisztázni, ki állhatott a robbantások mögött.

A dán kormány korábban azt mondta: nem támogatja, hogy Moszkva részt vegyen az incidens kivizsgálásában. Koppenhága arra hivatkozott, hogy az ügyben jogállamok nyomoznak, így az eredményekben meg lehet bízni.

Oroszország ezzel szemben azt javasolta, hogy alakuljon nemzetközi szakértői csoport a történtek felderítésére. Moszkvának nincs módja saját vizsgálati eljárást indítani, mert szakértőit nem engedik az általa terrorcselekménynek minősített incidens helyszínére.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig stagnálással kezdődhet a nap Európában. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×