eur:
415.06
usd:
402.44
bux:
81249.32
2025. január 8. szerda Gyöngyvér
The terrible nuclear explosion with cloud height.
Nyitókép: KREMLL/Getty Images

Hová tűnt 2,5 tonna urán?

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség aggódik a mintegy 2,5 tonna természetes urán eltűnése miatt. Atomfegyver gyártására is alkalmas.

A bécsi székhelyű NAÜ közleménye szerint a hiányról Rafael Grossi főigazgató tájékoztatta a tagországokat szerdán. A NAÜ ellenőrei egy 2022-ről biztonsági okokból mostanra elhalasztott ellenőrzés keretében egy nem kormányzati ellenőrzés alatt álló területen vizsgálódtak. A közleményben viszont nem árulnak el sok részletet, a pontos helyszínt sem.

Kedden "az ügynökség biztonsági ellenőrei megállapították, hogy tíz hordónyi, körülbelül 2,5 tonna természetes urán - uránérc-koncentrátum formájában - nincs a korábban bejelentett helyen" - közölte a NAÜ.

"Az ügynökség további lépéseket tesz, hogy tisztázza az anyag elszállításának körülményeit".

Az, hogy egy nyilvántartott anyagmennyiség hollétéről a NAÜ-nek nincs tudomása, sugárzási, valamint nukleáris biztonsági kockázatot jelenthet - áll a dokumentumban, s hozzáteszik, hogy az ellenőrzőcsoport helyszínre jutásához "komplex logisztikára" volt szükség.

A természetes uránt nem lehet azonnal felhasználni energiatermelésre, vagy atomfegyvergyártáshoz, mert a dúsítási folyamathoz általában gázzá kell alakítani a fémet, majd a szükséges koncentrációig tovább dúsítani centrifugában.

A természetes urán minden tonnája azonban, ha valaki a megfelelő technológiai eszközökkel és erőforrásokkal rendelkezik hozzá,

5,6 kilogramm fegyverminőségű anyaggá alakítható.

Ezért fontos megtalálni a hiányzó ércmennyiséget - hangoztatják szakértők.

Moammer Kadhafi néhai líbiai vezető 2003-ban, az Egyesült Államok Irak elleni második háborúja kezdete után jelentette be, hogy országa atomprogramot indít el. Becslések szerint Líbia mintegy 1000 tonna uránium-oxid pogácsával rendelkezett. Az ellenőrök 2009-ben az utolsó dúsított uránmennyiséget is eltávolították az országból, de a szóban forgó természetes uránból viszonylag nagy mennyiség maradt Líbiában.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.08. szerda, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×