eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Hende Csaba, az Országgyűlés alelnöke (k) és Németh Zsolt, a külügyi bizottság elnöke (b) távozik az Andreas Norlénnal, a svéd parlament elnökével folytatott tárgyalások helyszínéről Stockholmban 2023. március 7-én. A Hende Csaba vezette parlamenti delegáció Finnország és Svédország NATO-csatlakozásának ratifikációja előtt látogatott az északi országba.
Nyitókép: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Caisa Rasmussen

Németh Zsolt: három komoly ok is a NATO-bővítés támogatása mellett szól

A svédországi tárgyalás hozzájárul a két ország kapcsolatainak új kezdetéhez – mondta el az InfoRádiónak Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke, a finn és svéd NATO-csatlakozással kapcsolatos delegáció tagja.

Kedden Svédországban tárgyalt a Fidesz parlamenti képviselőcsoportjának delegációja, melyet a legmagasabb szinten fogadtak Stockholmban – mondta az InfoRádiónak a delegáció tagja, Németh Zsolt.

Beszámolója alapján a második közjogi méltóság tisztét betöltő házelnök vezette a svéd delegációt, amiben helyet foglalt a teljes politikai spektrum a skandináv országból. Ezt követően a külügyminiszterrel találkoztak, majd a legnagyobb kormánypárt, a Svéd Demokraták képviselőivel ebédeltek.

A tárgyalások két fő témája a NATO bővítése és a kétoldalú kapcsolatok kérdésköre volt – tette hozzá a politikus. Előbbit illetően a magyar delegáció jelezte,

három komoly ok is a bővítés támogatása mellett szól:

egyrészt Svédország és Finnország egyaránt erős hadsereggel rendelkezik, Magyarország pedig egy erős szövetségben érdekelt. Másrészt olyan nemzetekről van szó, akikkel az élet és a történelem számos pontján együttműködött már Magyarország – fogalmazott Németh Zsolt. A harmadik ok az, hogy a jelenlegi háborús helyzetben nagyon fontos a NATO „nyitott ajtók politikája”, Magyarország pedig a szövetség elkötelezett tagjaként támogatja a bővítést, ezzel is szembeszállva az orosz katonai agresszióval – fűzte hozzá a magyar delegáció tagja.

Ami a kétoldalú kapcsolatokat illeti, az utóbbi években történelmi mélypontra jutottak

– mondta Németh Zsolt. Úgy véli, nagyon sok méltánytalan támadás érte Magyarországot, nemcsak európai parlamenti, vagy nemzeti parlamenti képviselők részéről, hanem kormányzati szereplők részéről is. Még a svéd miniszterelnök szájából is igazságtalan kijelentések hangoztak el – jegyezte meg a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke.

Hozzátette: ezzel kapcsolatban a vendéglátóik fontosnak tartották elmondani, hogy kormányváltás következett be Svédországban. Az új kabinet magatartására Magyarország vonatkozásában pedig visszafogottság jellemző. Azt is hangsúlyozták, hogy ők is úgy látják, hogy

a NATO szövetségesi viszony jó alkalom arra, hogy rendezzék a két ország közötti nyitott kérdéseket,

hogy „egymás szemébe nézzenek”, új lapot indítva a kétoldalú magyar–svéd kapcsolatok történetében – tette hozzá.

Németh Zsolt kitért arra is, hogy a következő napokban részletesen tájékoztatni fogják svédországi tárgyalásaikról a Fidesz parlamenti frakcióját, amit követően a megkezdett ratifikációs folyamatok remélhetőleg folytatódhatnak és egy pozitív döntéssel zárulhatnak. Így – amennyiben a törökországi ratifikációra is sor kerül – Svédország és Finnország már a nyár folyamán részt vehet a vilniusi NATO-csúcstalálkozón.

Közben Jan Stoltenbergen főtitkár ismét kiemelt feladatként jelölte meg a NATO számára a bővítési folyamat lezárását. Németh Zsolt szerint ezek az üzenetek nem elsősorban Magyarországot, hanem Törökországot célozzák. A politikus elmondása szerint egyébként a finnek részéről is a legmagasabb szintről érkezett fogadókészség a magyar delegáció felé.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. február 16. 16:48
×
×
×
×