eur:
408.03
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
A Doeli Atomerőmű Belgiumban 2022. szeptember 19-én. A doeli négy, a másik belga nukleáris erőmű, a Tihangei Atomerőmű három reaktorral működik, mindkettő tulajdonosa a francia Engie energetikai csoport.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Zöld érvek - Vége a belgák Huy Tihange 2 atomerőműblokkjának

A belga kormány eredetileg azt tűzte ki célul, hogy a környezetvédelmi előírásoknak megfelelően 2025-ig fokozatosan leépíti az ország atomenergia-felhasználását. Az új határidő 2035, a jelenlegi bizonytalan helyzet indokolja.

Belgium kedden éjfélkor, 40 év után végleg leállítja a kelet-belgiumi Huy Tihange nevű városrészében található atomerőmű 2-es blokkját - jelentette a Le Soir című francia nyelvű belga napilap kedden.

A Tihange 2 atomreaktor 1983. február 1-jén állt üzembe, és azóta 270 milliárd kilowattóra villamosenergiát termelt. Ez a második reaktorblokk, melyet leválasztanak a hálózatról Belgiumban, miután tavaly szeptemberben végleg leállították a Doel erőmű 3-as blokkját, szintén 40 év szolgálat után.

A belga kormány 2003-as döntése értelmében 2025-ig bezárták volna az összes atomreaktort az országban. A jogszabály szerint 40 évi használat után minden reaktort végleg le kell állítani, újakat pedig tilos építeni.

A belga atomerőműveket a francia Engie energiaszolgáltató belga leányvállalata, az Electrabel üzemelteti. A Tihange 2 leszerelésének költségét egymilliárd euróra becsülik.

Alexander De Croo belga miniszterelnök koalíciós kormánya 2022 nyarán arra kérte az Electrabelt, hogy hosszabbítsa meg a leszerelés előtt álló Tihange 2 működését a tél végéig. A 1008 megawatt teljesítményű reaktort azonban január 31-én, 40 év termelés után véglegesen lekapcsolják az energiahálózatról.

A belga kormány eredetileg azt tűzte ki célul, hogy a környezetvédelmi előírásoknak megfelelően 2025-ig fokozatosan leépíti az ország atomenergia-felhasználását. Korábbi határozatát megváltoztatva, az európai energiapiac várható átszerveződése miatt a belga kormány tavaly márciusban erőműveinek két atomreaktora, a Doel 4 és a Tihange 3 élettartamának tízéves, 2035-ig tartó meghosszabbításáról döntött.

A nukleáris energia Belgium energiaellátásnak mintegy 40 százalékát biztosítja.

Az ország két atomerőművében hét reaktor működik. Az Engie áramszolgáltató az ország keleti felében, Tihange mellett, valamint Észak-Belgiumban, Doel közelében üzemeltet erőműveket.

A belga napilap beszámolt arról is, hogy kedden tüntetők mintegy száz fős csoportja gyűlt össze a tihange-i atomerőművel szemben a Meuse-folyó bal partján. A megmozdulás részvevői elítélték a reaktor 2-es blokkjának végleges leállítását, a tiszta, gazdaságos és megbízható energiaforrás biztosításának fontosságra hívták fel a figyelmet, valamint arra, hogy az atomerőművek szavatolják az energiafüggetlenséget - közölte a belga napilap.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×