eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Recep Tayyip Erdogan török elnök nyilatkozik a sajtó képviselőinek a világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő csoport, a G7 vezetőinek a csúcstalálkozója után Brüsszelben 2022. március 24-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Új gázvezeték a láthatáron - a kulcs: Törökország

Recep Tayyip Erdogan török államfő szerdán támogatásáról biztosította egy Türkmenisztánból Törökországba tartó, új gázvezeték építését, amely csökkenthetné Európa függőségét az orosz gáztól.

"Elvisszük a gázt a Kaszpi-tengerből Európába a már létező folyosón át, amely a transzanatóliai vezeték gerincét képezi" - mondta Erdogan a türkmenisztáni Avaza városában, ahol a türkmén és az azerbajdzsáni elnökkel tárgyalt. "El kell indítanunk a munkát annak érdekében, hogy a türkmén gázt eljuttathassuk a nyugati piacokra" - tette hozzá.

A terv értelmében a földgázban gazdag Türkmenisztánt a Törökország és Azerbajdzsán között már létező vezetékhálózatra csatlakoztatnák.

A török elnök októberben Vlagyimir Putyin orosz elnök elképzelését is támogatásáról biztosította, amelynek értelmében Északnyugat-Törökországban gázcsomópontot alakítanának ki, hogy az európai vásárlók Ukrajna, illetve a Balti-tenger kikerülésével juthassanak orosz gázhoz. Erdogan régóta dédelgetett elképzelése, hogy az Ázsia, a Közel-Kelet és Európa között fekvő Törökországot a földrajzi helyzetet kihasználva az energiakereskedelem nemzetközi csomópontjává tegye.

Az amerikai energetikai információs hivatal (EIA) adatai szerint Türkmenisztán a világ hatodik legnagyobb bizonyított földgázkészletével rendelkezik. Korábban a türkmén földgáz Oroszországon keresztül érte el a nemzetközi piacokat. Türkmenisztán az utóbbi időben fokozta gázszállításait Kínának, és Törökországon keresztül elérhető újabb piacokat keres.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×