eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
A Marshall-szigetek zászlaja alatt hajózó, ukrán kukoricával megrakott Star Helena teherhajó, miután elindult az odesszai kikötőből 2022. augusztus 7-én. Ukrajna orosz megszállásának február 24-i megkezdése óta augusztus 1-jén futott ki az első gabonaszállító hajó ukrán kikötőből. Odesszából. Ezek a szállítmányok alapvető fontosságúak a gabona világpiaci árának stabilizálásában és az afrikai és közel-keleti éhezés mérséklésében.
Nyitókép: MTI/AP/Nina Lyashonok

Orosz állítás: legalább az egyik drónt a gabonafolyosóról indították

A moszkvai védelmi minisztérium közölte, hogy kielemezte az orosz fekete-tengeri flottát megtámadó drónok roncsait, amelyeknek legalább az egyikét a megállapodás szerint gabonaszállító folyosó területéről, egy Ukrajna vagy a nyugati szövetségesei által használt civil hajóról indíthatták el.

A tárca közleményében azt írta: a navigációs adattár elemzéséből kiderült, hogy a támadást Odessza közeléből, a tenger partjáról indították. A drónok a gabonaszállítás biztonságát garantálni hivatott folyosó mentén haladtak, majd ráfordultak a szevasztopoli orosz haditengerészeti támaszpontra - írták.

Oroszország állítása szerint az egyik drónt pedig kifejezetten a gabonafolyosó területéről indították el.

Moszkva megjegyezte: ez akár azt is jelentheti, hogy a pilóta nélküli repülőgépet az ukrán kikötőkből mezőgazdasági termékeket szállító, Ukrajna vagy nyugati szövetségesei által használt civil hajók egyikéről engedték fel. A drónok közül

néhány kanadai navigációs eszközökkel volt felszerelve

- tette hozzá a tárca.

A moszkvai védelmi minisztérium emlékeztetett: Ukrajna szombat reggel tizenhat drónnal támadást hajtott végre Oroszország Szevasztopol közelében állomásozó fekete-tengeri flottája ellen. Moszkva állítása szerint a támadást a brit haditengerészet segítségével hajtották végre. Nagy-Britannia ezt tagadja.

Oroszország állítása szerint visszaverte a támadást, de mivel a célba vett hajók a gabonaszállítás biztonságát voltak hivatottak garantálni, Moszkva úgy döntött, hogy felmondja a júliusban az ENSZ égisze alatt megkötött nemzetközi gabonaszállítási megállapodást. Szakértők szerint a döntés veszélybe sodorhatja a globális élelmiszerbiztonságot.

Ukrajna úgy véli, Oroszország csak ürügyet keresett a gabonaszállítási megállapodás felrúgására.

Kijev felszólította a nemzetközi közösséget, hogy gyakoroljon nyomást Moszkvára kötelezettségei betartása érdekében.

Olekszandr Kubrakov ukrán infrastrukturális miniszter elmondta: egy Etiópiába tartó, negyven tonna gabonával megrakott hajó még elhagyhatta Ukrajnát, de az orosz blokád miatt ellehetetlenült a további export.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint 176 - összesen több mint kétmillió tonna gabonával megrakodott - hajó nem tud kijutni az ukrán kikötőkből a blokád miatt.

Joe Biden amerikai elnök botrányosnak nevezte Oroszország döntését, az Európai Unió pedig annak átgondolására szólította fel Moszkvát.

António Guterres ENSZ-főtitkár mélységes aggodalmának adott hangot, és jelezte: intenzív tárgyalásokat folytat annak érdekében, hogy Oroszország meggondolja magát.

A NATO a megállapodás azonnali megújítását kérte, és felszólította Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy "hagyja abba az élelmiszer fegyverként való felhasználását, és állítsa meg illegális ukrajnai háborúját".

A júliusban kötött gabonaszállítási egyezménynek köszönhetően 397 hajón több mint kilencmillió tonna gabona hagyhatta el biztonságban az ukrajnai kikötőket, és ennek hatására csökkentek a globális élelmiszerárak. A megállapodás november végén járt volna le, ha Moszkva most fel nem mondta volna.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×