eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
BYD Atto 3 típusú elektromos autó márkajelzése a BYD autóátadó ünnepségén a Puskás Arénában 2024. február 23-án. A világ legnagyobb elektromos autógyártójának számító kínai vállalat több milliárd eurós, több ezer új munkahelyet létrehozó óriásberuházással Szegeden épít gyárat.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

A BYD megint megelőzte eladásokban a Teslát

Ismét fájhat kínai versenytársa miatt a Tesla-vezetők feje. Az elektromos autókat gyártó BYD tavalyi eladásai meghaladták a 100 milliárd dollárt. A cég egy városnyi méretű gyár építését tervezi.

Megállíthatatlanul menetel, vagy inkább dübörög előre a kínai elektromos-autó gyártó, a BYD. Tavaly már világossá tette ambícióit, amikor több kocsit gyártott, mint a Tesla. Most pedig jött az újabb arculcsapás: immár az éves eladásai is megelőzték az amerikai riválist.

Tavaly a BYD 107 milliárd dollárt söpört be, míg a Tesla, melynek Elon Musk a főrészvényese "csak" 97,7 milliárdot tudott felmutatni.

A BYD elektromos úthengerét nehéz lesz megállítani. A vállalatnak a kínai Csengcsúban található üzeme hatalmas léptekkel bővül. Olyannyira, hogy az Inside EVs ágazati szaklap szerint nemsokára már nagyobb lehet a területe, mint San Francisco-é az Egyesült Államokban.

Mindezt egy 30 éve alapított cég produkálja, amely az utóbbi években globális sikersztorivá vált - függetlenül a különböző büntetővámoktól.

A BYD tavalyi bevétele 29 százalékkal haladta meg az előző évit. Amiben a Tesla még mindig ráver, az a profit: az amerikai cég esetében ez 7,1 milliárd dollár volt (7,3 százalékos haszonkulcs mellett). A BYD haszna viszont "csak" 5,44 milliárd lett (5,1 százalékos haszonkulccsal).

Mint az Inside EVs megjegyzi, a kínai gyártó sikeréhez hozzájárul, hogy a hazai vevők egyre nagyobb arányban veszik a hazai márkákat - amelyekből több is van.

Ezzel Kína, amelynek gazdasági növekedése korábban az exportra épült, elkezdett a sokat emlegetett hazai fogyasztás felé fordulni.

A BYD, a telefonjairól ismert Xiaomi és mások aláásták a Tesla korábbi kínai dominanciáját. Ezek a gyártók technológiailag fejlett, versenyképes kocsikat állítanak elő, elérhetőbb áron.

A BYD közben tovább bővíti a csengcsúi gyárvárost, amely - amikor elkészül - tízszer nagyobb lesz, mint a Tesla nevadai "gigaüzeme" - és kiterjedése megegyezik majd San Francisco városéval. A gyárban már most 60 ezer munkás dolgozik, de a következő hónapokban még további 200 ezer felvételét tervezik.

Egyébként Csengcsúban gyártják a legtöbb iPhone-t is a világon, és miközben az Apple Indiába viszi át a gyártást, a Kína központi részén fekvő város az elektromos járműgyártás központjaként születik újjá - írta a Nikkei Asia.

A BYD-dolgozók egy része a "campusnak" nevezett telephelyen lakhat és a tervek szerint évente egymillió elektromos autó gyártásában vesz majd részt.

Miként a szaklap megjegyzi, a cég távlati célja az, hogy ő legyen "a" globális autógyártó és előfordulhat, hogy az elektromos autózás jövőjét ez a vállalat fogja meghatározni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Rakonczay Gábor: az ember egóját helyre teszi a természet, ha akarja, ha nem

Rakonczay Gábor: az ember egóját helyre teszi a természet, ha akarja, ha nem

Életveszélyes helyzetekről, a hullámok nagyságáról, a pihenési lehetőségekről, a tervezett sodródásokról, a magával vitt élelmiszerekről, illetve a szükséges kalória- és alvásmennyiségről is beszélt Rakonczay Gábor extrém sportoló, az Atlanti-óceán átevezője az InfoRádió Aréna című műsorában. Arra is felelt, hogy mi választja el az építő egyedüllétet a pusztító, romboló magánytól, s hogy miért vitt magával olvasni könyveket az óceán közepére.

Szakíró: nincs már nagy árkülönbség, megéri elektromos autót venni

Folyamatosan nő a kereslet a villanyautók iránt Magyarországon, elsősorban a használtautó-import élénkült meg – mondta az InfoRádióban Antalóczy Tibor. A villanyautosok.hu főszerkesztője szerint a vállalati e-autó program főleg a kisteherautó-piacnak adott nagy lendületet, de más cégeknek is érdemes pályázniuk március végéig.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×