Megállíthatatlanul menetel, vagy inkább dübörög előre a kínai elektromos-autó gyártó, a BYD. Tavaly már világossá tette ambícióit, amikor több kocsit gyártott, mint a Tesla. Most pedig jött az újabb arculcsapás: immár az éves eladásai is megelőzték az amerikai riválist.
Tavaly a BYD 107 milliárd dollárt söpört be, míg a Tesla, melynek Elon Musk a főrészvényese "csak" 97,7 milliárdot tudott felmutatni.
A BYD elektromos úthengerét nehéz lesz megállítani. A vállalatnak a kínai Csengcsúban található üzeme hatalmas léptekkel bővül. Olyannyira, hogy az Inside EVs ágazati szaklap szerint nemsokára már nagyobb lehet a területe, mint San Francisco-é az Egyesült Államokban.
Mindezt egy 30 éve alapított cég produkálja, amely az utóbbi években globális sikersztorivá vált - függetlenül a különböző büntetővámoktól.
A BYD tavalyi bevétele 29 százalékkal haladta meg az előző évit. Amiben a Tesla még mindig ráver, az a profit: az amerikai cég esetében ez 7,1 milliárd dollár volt (7,3 százalékos haszonkulcs mellett). A BYD haszna viszont "csak" 5,44 milliárd lett (5,1 százalékos haszonkulccsal).
Mint az Inside EVs megjegyzi, a kínai gyártó sikeréhez hozzájárul, hogy a hazai vevők egyre nagyobb arányban veszik a hazai márkákat - amelyekből több is van.
Ezzel Kína, amelynek gazdasági növekedése korábban az exportra épült, elkezdett a sokat emlegetett hazai fogyasztás felé fordulni.
A BYD, a telefonjairól ismert Xiaomi és mások aláásták a Tesla korábbi kínai dominanciáját. Ezek a gyártók technológiailag fejlett, versenyképes kocsikat állítanak elő, elérhetőbb áron.
A BYD közben tovább bővíti a csengcsúi gyárvárost, amely - amikor elkészül - tízszer nagyobb lesz, mint a Tesla nevadai "gigaüzeme" - és kiterjedése megegyezik majd San Francisco városéval. A gyárban már most 60 ezer munkás dolgozik, de a következő hónapokban még további 200 ezer felvételét tervezik.
Egyébként Csengcsúban gyártják a legtöbb iPhone-t is a világon, és miközben az Apple Indiába viszi át a gyártást, a Kína központi részén fekvő város az elektromos járműgyártás központjaként születik újjá - írta a Nikkei Asia.
A BYD-dolgozók egy része a "campusnak" nevezett telephelyen lakhat és a tervek szerint évente egymillió elektromos autó gyártásában vesz majd részt.
Miként a szaklap megjegyzi, a cég távlati célja az, hogy ő legyen "a" globális autógyártó és előfordulhat, hogy az elektromos autózás jövőjét ez a vállalat fogja meghatározni.