eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A 22 éves iráni Mahsza Amini halála miatt tiltakoznak a tüntetők Irán isztambuli konzulátusa előtt 2022. október 17-én. Iránban és más országokban a fejkendője nem megfelelő viselése miatt őrizetbe vett fiatal kurd nő, Mahsza Amini halála után törtek ki tüntetések szeptember közepén.
Nyitókép: MTI/EPA/Sedat Suna

Irán szankciókat vezetett be az európaiakkal szemben

Teherán ezzel válaszolt arra, hogy az EU büntetőintézkedéseket vezetett be az emberi jogok megsértése miatt.

Az Európai Unió október 17-én szankciókat vezetett be mások mellett az iráni erkölcsrendészet tagjai ellen, mert felelősnek tartják Mahsza Amini haláláért: a fiatal nőt szeptemberben letartóztatták az öltözködési szabályok megsértése címén, és az őrizetben meghalt. Az uniós szankciók érintettek 11 további tisztségviselőt, köztük Irán információs és távközlési miniszterét is, őket a nő halálát követő tüntetések elfojtásával vádolja az EU.

Az iráni külügyminisztérium szerdai közleménye szerint Teherán válaszul szankciókat hozott nyolc, az Európai Unióban székhellyel rendelkező intézmény és tizenkét személy - köztük európai parlamenti képviselők, illetve EU-tagországok politikusai - ellen, mert "támogatják a terrorizmust", valamint "erőszakra bujtanak fel Iránban, zavargásokat provokálnak ki".

Az iráni szankciós listára felkerült így az Igazságkereső Nemzetközi Bizottság, a Rasszizmus és Antiszemitizmus Elleni Nemzetközi Liga valamint a német Deutsche Welle és a Radio France perzsa nyelvű adása. A Bild című német lap két munkatársát is szankciókkal sújtották.

Németország az iráni szankciókra reagálva bejelentette, hogy szigorítja saját büntetőintézkedéseit Teheránnal szemben, ennek megfelelően további beutazási korlátozásokat vezet be az uniós szinten elfogadott szankciókon felül. Az iráni bankokkal fennálló üzleti kapcsolatokat is korlátozzák - jelentette be Annalena Baerbock külügyminiszter.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×