eur:
411.19
usd:
392.91
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
A Reckrod gáztározó a közép-németországi Eiterfeldben 2022. július 14-én. A Gazprom orosz állami gázipari monopólium bejelentése szerint az Oroszországot Németországgal összekötő Északi Áramlat-1 vezetéken, az orosz gáz nyugatra irányuló szállításának fő útvonalán maximális kapacitásának egyötödére csökkent a gázáramlás.
Nyitókép: MTI/AP/Michael Probst

Téli gázhiány: a német hatóság bizakodó, az unió már kevésbé

Elégedett a német közüzemi felügyelet a gázfogyasztás eddigi alakulásával, megvan a remény arra, hogy a tél folyamán nem lesz gázhiány. Egy brüsszeli felmérés szerint ugyanakkor a földgázzal való takarékoskodás frontján Németország csupán a középmezőnyben foglal helyet.

A bonni székhelyű, hivatalos nevén szövetségi közüzemi hálózati felügyelet (Bundesnetzagentur) közzétette az elkövetkező hónapokra vonatkozó prognózisát. A felügyelet abból indul ki, hogy a tározók csaknem dugig vannak, és a gázzal való takarékosságot sem érheti kritika. Mindez megalapozza azt a reményt, hogy télen nem lesz gázhiány.

A Bundesnetzagentur négy forgatókönyvet vázolt, és ezek közül csupán egy számolt azzal, hogy súlyos ellátási hiány lesz. Egy ilyen esetben egyfajta szükséghelyzetet léptetnének életbe, ami a többi között maga után vonná, hogy a gazdasági szereplők számára előírnák, mennyi gázt fogyaszthatnak.

A másik három forgatókönyv szerint az ország megússza a telet ellátási hiány nélkül. Mind a három esetben az előrejelzés abból indul ki, hogy a gázfogyasztás legkevesebb 20 százalékkal csökken, továbbá, hogy a német partoknál három új cseppfolyósítottföldgáz-terminál az év végétől már üzembe helyezhető.

Klaus Müller, a szövetségi közüzemi felügyelet vezetője bátorítónak nevezte a gázzal való takarékosság eddigi eredményeit, és ebből a célból további erőfeszítésekre szólított fel.

A hivatalos adatok szerint az elmúlt héten a napi gázfogyasztás átlagban 608 gigawattóra volt, eszerint 31 százalékkal alacsonyabb, mint a megelőző három év ugyanezen naptári időszakában.

A csökkenést a viszonylag meleg idő mellett a tudatos takarékossági erőfeszítések magyarázzák a hatóságok.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy egy héttel korábban Klaus Müller még arra hívta fel a figyelmet, hogy fokozottabb takarékosságra van szükség. Emellett elismerően szólt ugyan a tározók feltöltöttségi szintjéről, de hozzátette, hogy a tárolt gáz körülbelül két hideg téli hónapra elegendő. A felügyelet vezetője a fogyasztás legkevesebb 20 százalékkal történő csökkentését elengedhetetlennek nevezte.

Az Európai Bizottság adatai szerint ugyanakkor

Németország a földgázzal való takarékosságot illetően szeptemberben elmaradt több uniós szomszédjától.

A Der Spiegel által ismertetett brüsszeli statisztika szerint a múlt hónapban mindössze 7,4 százalékkal csökkentette a fogyasztást a megelőző öt év szeptemberi átlagfogyasztásához képest. A listát vezető Svédország ezzel szemben több mint 50 százalékkal, míg Hollandia 32,2 százalékkal csökkentette szeptemberi gázfogyasztását a megelőző hasonló időszakokhoz képest. De az adatok szerint részarányosan Németországnál jobban takarékoskodtak többi között a balti államok, továbbá Finnország, Románia és Luxemburg is.

Az egész Európai Unióban a szeptemberi fogyasztás 15 százalékkal csökkent az elmúlt öt év szeptemberi átlagfogyasztásához viszonyítva.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a bérmegállapodásról: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a bérmegállapodásról: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

A magyar startupok sikerét és az innovatív ötletek kibontakozását számos tényező akadályozhatja Magyarországon. Ide tartozik a szabályozási környezet, a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandósága, vagy a pénzügyi eszközök szűkössége. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ezeknek a gátaknak a lebontásán dolgozik, aminek az eredménye nem csak egy kiterjedtebb magyar startup ökoszisztéma lehet, de az is hogy a magyar ötletek „láthatóvá válnak” a nemzetközi porondon. Erről kérdeztük Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×