Ahogy arról az Infostart is beszámolt, Észak-Korea kedden egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki Japán fölé. Az eszköz mintegy 4500 kilométert tett meg, majd a Csendes-óceánba zuhant. Mint arra Tálas Péter, a Nemzeti közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének igazgatója felhívta a figyelmet, a rakéta elég messze jutott ahhoz, hogy egy másik pálya esetén eltalálhatta volna Guam szigetet, ahol az amerikai haderő katonái állomásoznak. A közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta hatótávolsága 3000 és 5500 kilométer között van.
A kilövés fő oka valószínűleg az lehetett, hogy nemrég Japán, Egyesült Államok, Dél-Korea részvételével zajlott egy olyan közös tengerészeti hadgyakorlat, amilyen először – és azóta utoljára – 2017-ben volt. Az ilyen hadgyakorlatokra, akár ha külön-külön is tartják az országok, Phenjan nagy ellenszenvvel tekint.
A mostani rakétaindítás egy héten belül már az ötödik volt
– mondta Tálas Péter.
"Ráadásul a 2017-es közül gyakorlatokat követően Észak-Korea válaszul két rakétát lőtt ki szintén Japán fölé, egy héttel később pedig nukleáris kísérletet hajtott végre. Ez utóbbi most is ismét bekövetkezhet. A kérdés az inkább, hogy a kísérlettel megvárja-e Pekinget, a fő szövetségesét. Kínában ugyanis október 16-án kezdődően tartják a Kommunista Párt kongresszusát. Lehet, hogy csak ezt követően fognak tesztelni" – értékelt.
(A nyitóképen: Észak-koreai rakétakilövésről szóló híradást néz egy dél-koreai utas a szöuli főpályaudvaron 2022. október 4-én.)