Liz Truss brit miniszterelnökké választása apropóján készített a Statista.com egy összeállítást, hogy milyen arányban vannak nők az európai parlamentek képviselői között.
Az – 1889-ben alapított – Interparlamentáris Unió augusztusi adataiból kiderül, hogy Európában csaknem minden harmadik képviselő a nemzeti parlamentekben nő (31,3 százalék).
Az Egyesült Királyság valamivel az európai átlag fölött van (34,6), legkiegyenlítettebb a nemek aránya az északi országokban, Izlandon 47,6 százalékban vannak a honanyák. Figyelemre méltó Spanyolország, a maga 43 százalékával kiemelkedik a mediterrán régió országai közül.
Oroszországban 16,2 százalék a nők aránya, ennél is rosszabb, és ezzel
a kontinensen utolsó Magyarország 14,1 százalékos aránnyal,
a 199 magyar képviselőből 28 nő. Itt lehet böngészni a magyar névsort.
Az Index összeállításából kiderül a pártonkénti bontás. Látszik, messze a KDNP-nél a legnagyobb az aránytalanság, de a másik kormánypártnál, a Fidesznél is szinte minden tíz képviselőből csak egy nő. Az ellenzéki pártok közül a Mi Hazánknál a legalacsonyabb az arányuk. A legkiegyenlítettebb a Párbeszéd frakciója.
- A Párbeszéd-frakció 33,33 százaléka nő.
- Az LMP-frakció 20 százaléka nő.
- Az MSZP-frakció 20 százaléka nő.
- A Jobbik-frakció 20 százaléka nő.
- A Momentum-frakció 20 százaléka nő.
- A Mi Hazánk-frakció 16,66 százaléka nő.
- A Fidesz-frakció 11,11 százaléka nő.
- A KDNP-frakció 5,55 százaléka nő.
Az Európai Parlamentben sokkal jobb a magyar nemarány, kereken 40 százalék, ami kicsivel az összuniós átlag fölött van.
A Statista.com bejegyzése:
(Nyitóképünkön Liz Truss új brit miniszterelnök (b6) az átalakított kabinet első ülésén a londoni kormányfői rezidencián 2022. szeptember 7-én.)