eur:
410.9
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pexels.com

Új módi: jönnek a lejárati idő nélküli élelmiszerek

Ezzel is a pazarlás ellen akar tenni egy brit áruházlánc, a Waitrose. Mint a cégnél mondják: a vásárlóik maguk is el tudják dönteni, hogy a zöldségek és gyümölcsök még fogyaszthatók-e.

Mintegy 500 friss ételről távolították el a címkét, amely azt mutatja meg, meddig őrzi meg minőségét az adott élelmiszer. Ilyet hiába is keresnek ezentúl a saláta, az uborka vagy a paprika csomagolásán. Az áruházlánc a változtatástól azt reméli, hogy így majd kevesebb étel kerül a szemétbe.

Az országban leginkább krumplit, kenyeret és tejet dobnak ki a vásárlók azért, mert lejárt a szavatossága. Pedig a minőségmegőrzési idővel kapcsolatosa címke nem a fogyaszthatóságot, hanem a minőségbeli változást jelzi - hívja fel a figyelmet, írja a The Guardian.

Nagy-Britanniában nem a Waitrose az első olyan üzletlánc, amely ehhez a lépéshez folyamodik.

A Marks & Spencer júliusban 300 élelmiszer esetében törölte el ennek a címketípusnak a használatát, a Tesco pedig már 2018-ban több mint 100 terméknél lépte meg ugyanezt.

A Morrisons januárban tette közzé azt a tervét, hogy nem alkalmaz szavatossági címkét. Egyben arra biztatta vásárlóit, hogy a tej és egyéb termékek esetében inkább szaglással döntsenek arról, hogy megfelelő-e nekik a termék.

Marija Rompani, a Waitrose-t tulajdonló John Lewis Partnership fenntarthatósági és etikai igazgatója szerint a britek évente 4,5 millió tonna ehető ételt dobnak ki, ami azt jelenti, hogy az ezen élelmiszerek előállítása során felhasznált összes energia és erőforrás is kárba vész.

"Azzal, hogy eltávolítjuk termékeinkről a minőségmegőrzési időt, a vásárlóinkra bízzuk: döntsék el ők, fogyasztható-e még egy termék. Így pedig nemcsak a hulladék mennyiségét lehet csökkenteni, hanem a heti élelmiszervásárláson is spórolhatnak. Ez ugyanis egyre több ember számára jelent gondot" - mondta.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×