eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Nő voksol az alkotmánymódosításról tartott népszavazáson Tuniszban 2022. július 25-én. Az ellenzéki pártok és a fő szakszervezet a szavazás bojkottálására szólított fel, ezért alacsony részvétel és az igenek győzelme valószínűsíthető.
Nyitókép: MTI/EPA/Mohamed Meszara

Az arab tavasz után fordulat Tunéziában

A tavaly óta rendeletekkel kormányzó államfő arra hivatkozik, hogy az elnöki jogköröket kiszélesítő új alkotmánnyal kivezetné az országot a bénultságból. Az ellenzék puccsot kiáltott és azzal vádolja Kaisz Szaídot, hogy egyeduralmi rendszer felé mozdítja el az országot.

A szavazatukat leadók körében készített exit poll eredmények szerint alacsony részvétel mellett a tunéziai választók 92,3 százaléka az új alkotmány elfogadására voksolt a hétfői népszavazáson. Az ellenzéki pártok és a fő szakszervezet is bojkottra szólította fel a lakosságot, így a részvételi arány mindössze 27,5 százalék volt. A helyi választási bizottság szerint 9,2 millióan voltak jogosultak szavazni.

A népszavazás érvényességéhez nem szabtak feltételt a minimális részvételi arányra vonatkozóan.

Kaisz Szaíd elnök szerint a referendummal letették egy új köztársaság alapjait.

Az államfő tavaly nyáron feloszlatta a parlamentet, és rendeleti kormányzást vezetett be. A 2011-es forradalmi eseményeket követően összeállított demokratikus alkotmányt az elnök arra hivatkozva írta át, hogy az országot ki kell vezetni az elmúlt évek bénultságából. Az alkotmány megszövegezése egy bizottság feladata volt, de a testület elnöke szerint a népszavazásra bocsátott tervezet jelentősen eltért javaslatuktól.

Az ellenzéki pártok puccsal vádolják az elnököt, és azt állítják, hogy az új alaptörvény visszalépés az egyeduralom felé. Korábban tüntetéseken is próbálták felhívni a figyelmet álláspontjukra.

A változások nyomán a kormány és az igazságszolgáltatás az államfő befolyása alá kerül, és meggyengül a parlament.

Elemzők rámutattak: a tunéziaiak a gazdasági helyzet romlása miatt kiábrándultak az országot az "arab tavasz" óta irányító pártokból, és elégedetlenek a fennálló politikai rendszerrel. Az észak-afrikai országot gazdasági válság fenyegeti, ezért Tunézia tárgyalásokat kezdett a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egy mentőcsomagról.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×