eur:
413.98
usd:
396.34
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
14 July 2022, Hamburg: FFP2 mask compulsory is written on a notice in the station of the U4 Burgstraße. Hochbahn AG has deployed a large contingent to monitor compliance with the mandatory mask requirement. For weeks, Hochbahn has been recording an increase in violations of the obligation to wear an FFP2 mask in the subway. Photo: Julian Weber/dpa (Photo by Julian Weber/picture alliance via Getty Images)
Nyitókép: Julian Weber/picture alliance via Getty Images

Már maszkhiány fenyeget Németországban

Rohamosan terjed a járvány Németországban. Kiderült, hogy a megfelelő maszkellátás érdekében sürgős lépésekre van szükség. Ellenkező esetben ismét Kína lehet a győztes.

A vírus mindig megtalálta azt az utat, hogy gyorsan terjedjen – hangsúlyozta a Der Spiegelnek nyilatkozva Karl Lauterbach. Az egészségügyi miniszter a mielőbbi óvintézkedések szószólója, és azon a véleményen van, hogy már az egyre gyakoribb náthás megbetegedések is a Covid hírnökei.

Lauterbach minél korábbi kötelező maszkviselést sürget, a negyedik oltást különösen az idősebb generáció számára elengedhetetlennek tartja, és más fronton is szabályozást követel. Szerinte aki a jelenlegi időszakban náthás, az inkább " covidos", az influenza szokásos őszi, illetve téli időszakától ugyanis "még messze vagyunk."

A miniszterrel a kormányban nem ért mindenki egyet. Elsősorban a szabad demokrata FDP van azon a véleményen, hogy nem kell ennyire komolyan venni a dolgokat, akár nátha, akár Covid, egyelőre nincs szükség különösebb óvintézkedésre, legfeljebb a a maszkviselés ajánlatos.

A kormányban a pártot képviselő igazságügyi miniszter, Marco Buschmann az aktuális helyzethez igazodó magatartás híve.

"Ha csökken a veszély, az intézkedéseken lazítani kell, ha pedig növekszik, akkor ehhez mérten szigorítani" – fogalmazott a liberális politikus. Azt ugyanakkor elismerte, hogy a maszknak mindebben kulcsszerepe van.

Az esetleges újabb lezárásokat ugyanakkor a miniszter határozottan elutasította. Ebben támogatásra talált a Tagesschaunak nyilatkozó szociáldemokrata kancellár részéről is. Olaf Scholz szerint nem lesz szükség olyan lezárásokra, amelyekre az elmúlt két évben került sor Németországban. A kancellár külön említette az iskolák bezárását, amit – mint fogalmazott – mindenképp el kell kerülni.

"Azóta Németországban teljesen megváltozott a helyzet" – hangoztatta Scholz, utalva arra, hogy az átoltottság immár 76 százalékos. Azt ugyanakkor egyáltalán nem zárta ki, hogy a tesztelési, illetve a maszkviselési kötelezettség ősszel és télen egyaránt ismét nagy szerepet játszik majd a koronavírus elleni harcban.

Attól azonban szinte egyformán tart mindenki, hogy – akárcsak a járvány németországi megjelenésekor – a maszk ismét hiánycikk lehet. Két évvel ezelőtt az ország szinte teljes mértékben ki volt szolgáltatva a kínai importnak. Az Angela Merkel vezette akkori kormány több millió euróval támogatta a hazai cégeket, hogy kezdjék meg a maszkok gyártását és az ország kevésbé függjön a kínai behozataltól.

Több cég akkor jelentős beruházásokkal hozzá is kezdett maszkok gyártásához, a járvány lanyhulásakor azonban "elkényelmesedtek". Jó néhányan közülük fokozatosan leépítették a szükséges gépparkot, és gépeik eladásába kezdtek. Elsősorban Kínának, ahonnan a gépek többségét korábban beszerezték.

Az ágazat felelőse, Stefan Bergmann szerint előbb-utóbb olyan helyzet alakulhat ki ismét, amilyen a járvány előtt volt.

"Ott fogunk állni megint meztelenül, mint a járvány kezdetekor. A győztes pedig ismét Kína lesz, ha beköszönt a világjárvány újabb nagyobb hulláma" – fogalmazott Bergmann.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×