eur:
410.97
usd:
394.33
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
Facebook, WhatsApp és Instagram alkalmazás (b-j) egy okostelefon kijelzőjén Belgrádban 2021. október 4-én. Néhány perccel 18 óra előtt világszerte leállt a Facebook valamennyi szolgáltatása, a Messenger, az Instagram és a WhatsApp, valószínűleg szerverhiba miatt. A Mark Zuckerberg irányította közösségi oldal és platformjai a több órás leállást követően október 4-én éjfél előtt nem sokkal újraindultak.
Nyitókép: Andrej Cukic

Szakértő: senkinek nem érdeke, hogy a Facebook kivonuljon Európából, ettől még...

Az uniós adatvédelmi szabályok miatt elképzelhető, hogy ki kell vonulnia a Facebooknak és az Instagramnak Európából.

Az ír adatvédelmi hatóság döntése szerint a Meta, vagyis a Facebook és az Instagram anyavállalata nem továbbíthatja a felhasználók adatait az Egyesült Államokba. Erről határozattervezetet is küldtek az európai adatvédelmi szabályozó hatóságoknak, azoknak pedig egy hónapjuk van arra, hogy véleményezzék.

Az ügy még 2020-ban kezdődött, az Európai Bíróság akkor semmisítette meg az EU és az Egyesült Államok közötti adatáramlásról szóló egyezményt. Ugyanis attól tartottak, hogy annak révén megfigyelhetik a felhasználókat. Mivel a Facebook anyacégének európai regionális központja Írországban működik, a helyi adatvédelmi hatóság is eljárást indított a vállalat ellen az adatkezelési szabályok megszegése miatt.

Koi Tamás, a HWSW informatikai hírmagazin szakújságírója szerint

egyelőre nem tudni, hogy az Ír Adatvédelmi Hatóság miként döntött,

mert a határozatot nem hozták nyilvánosságra. Vagyis nem tudni, hogy jogellenesnek találták-e azt az adatkezelési gyakorlatot, amit eddig a Facebook folytatott.

Így még az is elképzelhető, hogy az ír hatóság döntése nyomán a Meta kivonulna Európából, és így leállna a Facebook, az Instagram és a Whatsapp is. Erre többször is figyelmeztetett a cég. Koi Tamás szerint ugyanakkor erre kevés az esély, hiszen a tagállamok adatvédelmi hatóságai még dönthetnek másként a határozattervezetről. Ráadásul a kedvezőtlen döntést a Facebook anyacége jogi úton is megtámadhatja.

Az sem kizárt, hogy az egész ügy okafogyottá a válik a következő hónapokban. A szakújságíró emlékeztetett rá: az Egyesült Államok és az Európai Unió márciusban bejelentette, hogy letették az új, transzatlanti adatcsere egyezmény alapjait. Tehát könnyen lehet, hogy mire ez az egész jogi eljárás a végéhez ér, már lesz egy új adatcsere egyezmény.

Koi Tamás szerint valójában Írországnak sem érdeke a Facebook kivonulása, a cég ugyanis befizetett adójával komoly összegekkel járul hozzá az ír költségvetéshez.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×