eur:
411.16
usd:
394.36
bux:
79282.12
2024. november 22. péntek Cecília
Antony Blinken amerikai külügyminiszter a Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral közösen tartott sajtóértekezleten a NATO-tagállamok külügyminisztereinek rendkívüli tanácskozása előtt Brüsszelben 2022. március 4-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/EPA/REUTERS POOL/YVES HERMAN / POOL

Hosszú idő után először tárgyalt az amerikai és a kínai külügyminiszter

A fő téma az Oroszországhoz való viszony volt.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter és kínai kollégája, Vang Ji több mint öt órás tárgyalást folytatott egymással, melynek során az amerikai fél aggodalmát fejezte ki Peking Moszkvához való közeledése miatt. A két külügyi tárcavezető október óta először tárgyalt személyesen egymással, egy nappal azután, hogy részt vettek a G20-ak külügyminisztereinek találkozóján az indonéziai Bali szigetén.

"Ismét megosztottam az államtanácsossal, hogy aggódunk a Kínai Népköztársaság közeledése miatt Oroszországhoz" - mondta Blinken a találkozót követő sajtótájékoztatón. Vang nem tartott sajtótájékoztatót a Blinkennel folytatott megbeszélése után.

Még a megbeszélések előtt Vang riportereknek azt mondta: "Kína és az Egyesült Államok két meghatározó hatalom, ezért a két országnak a normális eszmecsere fenntartására kell törekednie". Amerikai tisztviselők szintén a megbeszélések előtt jelezték, hogy a találkozó célja a problémákkal terhes amerikai-kínai viszony megszilárdítása annak megakadályozása érdekében, hogy az véletlenül konfliktusba torkolljon.

Blinken a sajtónak elmondta, hogy véleménye szerint az nem semlegességre utal, ha Kína az ENSZ-ben támogatja Oroszországot, és ezzel "felerősíti az orosz propagandát". Rámutatott, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel június 13-án folytatott telefonbeszélgetés során világossá tette, hogy kiáll az Oroszországgal fenntartott partnerségre vonatkozó döntése mellett.

Röviddel Oroszország február 24-i ukrajnai katonai offenzívája előtt Peking és Moszkva bejelentette, hogy "korlátok nélküli" partnerségre lépnek egymással. Arra azonban azóta sem utal semmi, hogy Kína kijátszotta volna az Oroszországgal szembeni szankciókat, vagy katonai felszereléssel látta volna el Oroszországot. Amerika mindenesetre világossá tette, hogy következményekkel jár, ha Kína a szankciókat megkerülve anyagi támogatást nyújtana Oroszországnak a háborúhoz.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×