eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A 2016. március 17-én készült, 2022. április 10-én közreadott képen Vlagyimir Putyin orosz elnök (b) és Alexander Dvornyikov vezérezredes részt vesz egy ceremónián a moszkvai Kremlben. Egy magasrangú amerikai tisztségviselő közlése szerint Dvornyikovot bízták meg az orosz hadsereg vezetésével az ukrajnai háború következő szakaszában.
Nyitókép: MTI/AP/Szputnyik pool/Alekszej Nyikolszkij

Vlagyimir Putyin rettegett parancsnoka veszi kézbe az ukrajnai hadműveleteket

Alekszandr Dvornyikov személyében új parancsnoka van az orosz csapatoknak. Az InfoRádióban Csiki Varga Tamás arról beszélt, hogy Alekszandr Dvornyikovtól az orosz elnök gyors katonai sikereket vár a kelet-ukrajnai fronton.

Alekszandr Dvornyikov tábornok, Oroszország déli katonai körzetének korábbi parancsnoka komoly katonai múlttal, valamint tapasztalattal bír az oroszok elmúlt évtizedben végrehajtott nemzetközi katonai műveletinek révén. Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos munkatársa szerint oroszországi parancsnoksága már csak azért is említésre méltó, mert 2014 után, amikor az orosz destabilizálták a Donbász területét, akkor ennek a szomszédos körzete és háttere Dvornyikov „felségterülete” volt. A pillanatnyi orosz hadműveletek áthangolása is pontosan arról szól, hogy a kelet-ukrajnai terülteket igyekeznek – katonai értelemben – megszállni, az ukrán ellenállást megtörve.

Dvornyikov természetesen eddig is részt vett az ukrajnai műveletekben, mostantól viszont már az összes katonai haderő parancsnoka lesz azt követően, hogy Oroszország mintegy két hete bejelentette, hogy Kelet-Ukrajnára koncentrálja az erőit. Ennek megfelelően visszavonult Kijev, Szumi és Csernyihiv környékéről, csökkentve a frontok számát.

Csiki Varga Tamás arra is felhívta a figyelmet, hogy Alekszandr Dvornyikov 2015 után, amikor az Aszad-kormány oldalán avatkozott be a szíriai konfliktusba, kétes hírnévre tett szert. Orosz részről, hivatalosan ez az akció az Iszlám Állam elleni terrorellenes művelet volt, gyakorlatilag azonban a szíriai ellenzékiekhez és a felkelőkhöz köthető pontokat igyekeztek meggyengíteni, hatalmon tartva az Aszad-rendszert - és ez sikeres is volt. A Dvornyikov parancsnoksága alatt álló erők ekkor rendkívül kemény, a civileket sem kímélő támadásokat hajtottak végre, és ekkor is megtalálhatóak voltak a művelet végrehajtói között a Wagner-csoport különböző csoportjai, akiket – az általános vélekedés szerint – Ukrajnában is igyekeznek bevonni a műveletekbe. A szakértő szerint a csapatösszevonás indokolhatta, hogy Dvornyikov legyen a parancsnok.

Csiki Varga Tamás úgy látja, Vlagyimir Putyin az ukrán területvédelem áttörését várhatja tőle a Donbász területén, másrészt azt, hogy bármilyen eszközzel, de megtörtje a helyi lakosság ellenállását.

A szakértő szerint az Ukrajna elleni háborúban a civilek ellen elkövetett háborús bűncselekmények, valamint a nagy arányú orosz támadások bizonyos mértékben a Szíriában látottakra emlékeztetnek.

„Dvornyikovnak a korábbi úgymond munkásságáról mondhatjuk, hogy igazolt volt, hogy Szíriában nem tartóztatták magukat, amikor a civil lakosságot kellett támadni például olyan termobárikus bombákkal, amilyeneknek a bevetését már Ukrajnában is igazolták. Tehát egy nagyon határozott, kemény és az eszközök között nem válogató parancsnokként tekinthet rá Vlagyimir Putyin, gyors sikert várva katonai fronton” – tette hozzá a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos munkatársa.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×