eur:
402.8
usd:
372.11
bux:
88686.46
2025. április 1. kedd Hugó
Nyitókép: Pixabay.com

Megnyomták a vészjelzőt a koalák Ausztráliában

A szigetország keleti partján drámaian lecsökkent az erszényes állat egyedeinek száma.

Erdőtüzek, tarvágások, szárazság, betegségek és egyéb veszélyeztetések miatt esett vissza a koalák száma Ausztráliában, így az ország veszélyeztetett fajjá nyilvánította a koalákat Queenslandben, Új-Dél-Walesben ls az ausztrál főváros körüli területen – írja a BBC.

A koalák 2012 óta a sérülékeny fajok közt szerepeltek ezeken a területeken, számuk már egy ideje csökkenő, de eddig nem tett lépéseket érdekükben a kormány. Most helyreállítási tervet dolgoztak ki, és a területfejlesztési kérelmeket mostantól a fajra gyakorolt hatások szempontjából fogják értékelni.

Tavaly egy új-dél-walesi vizsgálat megállapította, hogy

a koalák 2050-re kipusztulnak, ha nem történik beavatkozás.

Becslések szerint a 2019-20-as fekete nyári bozóttüzek 5000 koalát öltek meg, csak Új-Dél-Walesben az élőhelyek 24 százalékát érintették.

"A koalák egy évtizeden belül a listán nem szereplőktől a veszélyeztetettekig jutottak. Ez megdöbbentően gyors hanyatlás. A friss döntés üdvözlendő, de nem fogja megállítani a koalák kihalás felé csúszását, hacsak nem párosul erősebb törvényekkel és a földtulajdonosok ösztönzésével, hogy megvédjék erdei otthonukat" - mondta Stuart Blanch, a WWF Ausztrália szakembere.

A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az éghajlatváltozás a bozóttüzeket és a szárazságot is súlyosbítja, és csökkenti az állatok eukaliptuszlevelekből álló étrendjének minőségét. A koalák Dél-Ausztráliában és Victoriában is előfordulnak, de a természetvédelmi csoportok szerint számuk országos szinten csökkenőben van.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Mégis mi lesz, ha Donald Trump tényleg megtámadja Grönlandot?

Mégis mi lesz, ha Donald Trump tényleg megtámadja Grönlandot?

Néhány hónapja még teljesen abszurd lett volna arról elmélkedni, hogy mi lenne, ha az Egyesült Államok megtámadna egy másik NATO-tagállamot, Donald Trump amerikai elnök viszont láthatóan mindenképpen meg akarja szerezni magának a Dániához tartozó Grönlandot. Trump több ízben beszélt arról is, hogy legrosszabb esetben még akár az amerikai haderőt is hajlandó lenne használni saját szövetségesével szemben, hogy az északi területet uralma alá hajtsa. Bár még sosem történt ilyen, és a NATO alapszerződése nem tér ki rá, alapvető sejtéseink lehetnek, mi történne, ha egy NATO-tagállam megtámadna egy másikat, Amerika katonai erőben való túlsúlya azonban most mindenképpen komplikálttá teszi a helyzetet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×