eur:
411.81
usd:
395.56
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
KYIV, UKRAINE - MARCH 02: Soldiers are seen around piles of sand used for blocking a road in Ukrainian capital, Kyiv amid Russian attacks on March 02, 2022. (Photo by Aytac Unal/Anadolu Agency via Getty Images)
Nyitókép: Aytac Unal/Anadolu Agency via Getty Images

„Mindenki szeretné ezt túlélni” – kijevi beszámoló

Kijev körbekerítésére, majd ostromára készül az orosz haderő – a legtöbb katonai elemző szerint. Az ukrán fővárosban élő Petneházy Gyula, a Magyarok Kijevi Egyesületének elnökét kérdeztük.

Petneházy Gyula tájékoztatása szerint az orosz csapatmozgásokat egyelőre nem érzékelik, és a fejleményekről ők is csak az internetről, illetve a tévéből és rádióból tájékozódnak. Kijev északi külvárosában, ahol ő is lakik, az éjszaka nyugodt volt, szerda reggel viszont csaknem egy órán át szóltak a légvédelmi szirénák, de konkrét támadásról, bomázásáról nincs információja – mondta a Magyarok Kijevi Egyesületének elnöke hozzátéve, hogy a főváros szomszédságában taláható Borodjanka nevű kisvárost viszont „gyakorlatilag megsemmisítették”. „Lakóházakat bomáztak le, kegyetlen…” – fogalmazott.

A keddi napon – műholdfelvételek alapján – egy több mint 60 kilométeres páncélos konvoj tartott Kijev felé, miközben Moszkva arra figyelmeztetett, hogy célzott támadásokat indíthat az ukrán főváros ellen, felszólítva a lakosságot, hogy vonuljon fedezékbe. Ennek alapján a realitás azt mutatja, hogy nagyon komoly harcok várhatók Kijevben.

Petneházy Gyula a fentiekkel kapcsolatban úgy fogalmazott, nehéz az ostromra – lelkileg és fizikálisan – felkészülni, mindenki „a saját lehetőségeihez mérten csinálja”. Az emberek ivóvizet és élelmiszert készleteznek, miközben arra is készülnek, hogy hamarosan megszakadhat a kapcsolat a külvilággal. Információi szerint az orosz hadsereg órákon belül megpróbálhatja kézbe keríteni a mobilhálózatokat, amellett, hogy Kijev több külvárosban már megsemmisítették a mobilsugárzókat. Megjegyezte: vannak belvárosi idős ismerősei, akik egy tömbház hatodik emeletén laknak, és ők nem tudnak fel-le rohangászni a pincébe minden riadó alkalmával.

„Mindenki szeretné ezt túlélni, és látni, hogy mivel végződik…”

– emelte ki.

Petneházy Gyula szerint a háború kitörése után nagyon sokat maradtak Kijevben, hiszen a múlt csütörtöki rakétatámadásokat követően a főváros egy „feldúlt hangyabollyá” vált, és röviddel később már lehetőség sem volt a távozásra a hatalmas forgalmi dugók miatt. De az is maradásra bírhatott sokakat, hogy nem tudták, mire számíthatnak az utakon, vagy nem volt hová menniük – tette hozzá.

Végezetül azzal kapcsolatban, hogy milyen válaszra számíthat a kijeviektől az orosz hadsereg, ha megostromolja a várost, jóslatokba nem kívánt bocsátkozni, csak annyit mondott:

„hogy nem várja őket itt senki, az egyértelmű… eddig sem várta őket senki”.

A Magyarok Kijevi Egyesülete mintegy 300 tagot tart számon, de ennél több magyar élhet az ukrán fővárosban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×